Gazeteci Gönüleri’ne ‘Gazeteciler Günü’nde Şok Mahkûmiyet!

0
188

mustafa gönüleri1Kent Gazetesi’nin sahibi Mustafa Gönüleri, 7 yıl önce yayınladığı tekzip yazısında yaptığı eksiklik nedeniyle ceza aldı.

Gönüleri, 2007 yılında yaptığı bir haber sonrasında mahkemece gönderilen Tekzip yazısında o dönem Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Vatan Gazetesi’nde iki kelime eksik yazdığı için mahkûm oldu. 2. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği 8,333.00 liralık kararın Yargıtay’ca onanmasından sonra Gönüleri’ye gelen ödeme emrinde 30 gün içinde bu paranın ödenmemesi durumunda günlüğü 100 liradan 83 gün hapis yatacağı tebliğ edildi.

Olayın şaşkınlığını yaşayan Mustafa Gönüleri; “Tekzip yazısını yayınlamıştım. Ancak davalının adını eksik yazmışız. Mahkeme en üst seviyeden 8,333 lira para cezası verdi. Temyiz’e başvurduk ancak Yargıtay ne yazık ki yerel mahkemenin kararını onamış. Benim maddi durumum ortada. O kadar param olmadığı için yazının bana tebliğ tarihi olan 6 Ocak’tan itibaren 30 gün geriye saymaya başladım. Sanırım 7-8 Şubat tarihlerinde yakalama kararı çıkar ve 83 gün cezaevinde yatmak zorunda kalırım” dedi.

Haberin içeriği hakkında da bilgi veren Mustafa Gönüleri; “O dönem SSK olan sonra SGK olan kurumun müdürü Ahmet Özdemir’in, kurumda işi olan ve müdürce imzalanması gereken evrakları götüren bayan vatandaşlara sözlü tacizde bulunduğu ihbarını aldık. Olayı araştırınca bunun doğruluk payını da çok geçmeden gördük. Daha sonra bir tanıdığımızın akrabası olan bir bayan gazeteye kadar gelerek nasıl taciz edildiğini ağlayarak anlatmıştı. Bayan isminin deşifre olmaması için suç duyurusunda bulunmamıştı. Ben haberi yaptıktan sonra Ahmet Özdemir beni mahkemeye vermişti” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here