Fırat; “Altın ‘Çin’ Beklentileri İle Yükseldi”

0
89

uğur fırat-piyasa3İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, haftalık piyasa değerlendirmesinde bulundu.

Altının, Çin Başbakanı’nın önceliklerinin kalkınma olduğunu kaydetmesinin ardından değer kazandığını vurgulayan Fırat; “Altın, Çin Başbakanı Li Keqiang’ın hükümetin önceliğinin kalkınma olduğunu söyleyerek, ülkesinin borç artışının devam edeceğini işaret etmesinin ardından değer kazandı. Spot altın yüzde 0.8 yükselerek ons başına 1,268.77 dolara kadar yükseldikten sonra, Singapur saati ile 10:03’te 1,261.01 dolara geldi. Metal, piyasa kargaşası ve küresel büyümeye ilişkin belirsizlikle birlikte artan güvenli liman alımlarının desteği ile Aralık ayında gördüğü en düşük seviyeden sonra yüzde 20’nin üzerinde yükselerek ayı piyasası olarak tanımlanan duruma girdi.

Li, Cumartesi günü, Beijing’de Ulusal Halk Kongresi toplantısının açılışında sunduğu çalışma raporunda, Çin’de kalkınmanın birincil önemde olduğunu ve ülkenin karşı karşıya bulunduğu her sorunun çözümü için kilit öneme sahip bulunduğunu söyledi. Bloomberg Intellengence ekonomistleri Tom Orlik ve Fielding Chen, hazırladıkları notta, hızlandırılan teşvikin, 2015 yılında yüzde 247 seviyesinde bulunan borcun gayrı safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranını yüzde 258’e çıkarabileceğini kaydetti” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here