Ertem; “Dokunulmazlıkların Kaldırılması 4 eski Bakan ile Başlamalı”

0
93

birol ertem4Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem; “Dokunulmazlıkların Kaldırılması 4 eski Bakan ile Başlamalı”

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem yaptığı basın toplantısında CHP’nin kürsü özgürlükleri dışındaki dokunulmazlıkların kaldırılmasını her zaman desteklediğini söyleyerek “Dokunulmazlıklar kalksın ama önce yolsuzluk yaptığını herkesin bildiği dört eski bakan yargılansın” dedi.

Bakan, Başbakan ya da Cumhurbaşkanı olmanın dokunulmazlık konusunda bir koruma zırhı ulaştırmaması gerektiğini açıklayan Birol Ertem; “Tabii ki tüm yasama üyeleri yani milletvekilleri yasalara uymalıdır ve uymadıkları taktirde bunun hesabını yargıya vermelidir ancak bu sorumluluk bakanlar ve başbakan için de geçerli olmalıdır” şeklinde konuştu.

‘Para sayma makinelerini, ayakkabı kutularını ve uçaklarla taşınan altınları hiç birimiz unutmadık.  Bu onursuzluğu yapanlar yargıdan saklanır ve korunurken siz milletvekillerinden neyin hesabını sorabilirsiniz?” diye soran Ertem eğer dokunulmazlıklar kalkacaksa bunun Meclis çatısı altındaki herkes için olması gerektiğini söyledi.

Yargı Herkesin Üzerinde Olmalı

Güçler ayrılığı ilkesinin ortadan tamamen kalktığının ve AKP Adıyaman milletvekilinin ‘Yasama da yürütme de yargı da biziz’ deme cüretinde bulunduğunun altını çizen Birol Ertem; “Siz yargıya emir verirseniz ve hukuku açıkça çiğnerseniz ülkede adalet kalmaz. Adalet kalmayınca da barış olmaz.  İşte şehit cenazeleri, işte bombalamalar, işte Meclis’teki kavgalar. Hukukun olmadığı yerde ne oluyor görsün halkımız. AKP’nin yarattığı ülkeyi görüyoruz ve içimiz kan ağlıyor” diye konuştu.

Başbakanın ana muhalefet liderine ‘Hodri meydan’ dediğini açıklayan Dr. Ertem şöyle konuştu; “Başbakan hem milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıracaklarını söylüyor ve ‘hodri meydan’ diyor hem de kendi dokunulmazlığına sıkı sıkı sarılıyor. Madem öyle neden işe kendi dokunulmazlığını kaldırarak başlamıyorsun? Bu laf onu gerektirir. Meclisin çoğu sandalyesi sizin değil mi? Neden yargılama yolunu açmak için Meclise teklif getirmiyorsunuz?”

AKP’nin dokunulmazlıklar konusunda da diğer birçok konuda olduğu gibi samimi olmadığını söyleyen Ertem, halkımızın bu samimiyetsizliği çok yakında bir kez daha göreceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here