“Engel Beyindedir, Biz Engeli Beyinde Aşıyoruz”

0
206

Engelli Çocuk Parkı Hizmete Girdi

İskenderun Belediyesi’nce, T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında yapılan Engelli Çocuk Parkı hizmete girdi.

Barıştepe Mahallesi’nde yapılan Engelli Çocuk Parkı’nın açılış törenine, CHP işçi ve memur sendikaları, emekliler ve emek bürolarından sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı bünyesinde oluşturulan Engelliler Üst Kurulu Başkanı İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek ve eşi Dr. Ümran Civelek, CHP Engelliler Kurulu Üyesi Hakkı Erman Eranıl, Engelliler Üst Kurulu Akdeniz Bölge Temsilcisi Müslüm Duru, CHP İskenderun İlçe Başkanı Süleyman Uyar, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, dernek, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Engelliler Üst Kurulu Başkanı İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, öncelikle engelliliği önleyici tedbirler alınması, engelli oluştuktan sonra da engellilerin engelli olmayanlarla birlikte yaşamasının sağlanması gerektiğini ifade etti. Güven; “Engellilerimizle dışarıda beraber, hep birlikte olmamız lazım. Engelliler evlerde kapalı kalmamalı” dedi.

Yapılan engelli oyun parklarıyla, Belediyenin engellilerin yaşamını kolaylaştırıcı diğer destek çalışmalarıyla eksikliklerin ortadan kaldırıldığını belirten Güven; “Başkanımızı kutluyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

Her şeyin insan için olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek; “Türkiye’de 7 milyon civarında engelli vatandaşımız var. İnsan ülkenin en önemli potansiyelidir. En önemli unsur insandır. Engelli kardeşlerimizin potansiyel enerjiyi hareket enerjiye çevirmekten daha akılcı bir şey olabilir mi? Her şey insan içindir. Engel beyindedir. Biz engeli beyinde aşıyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Engelliler Üst Kurulu üyesi Hakkı Erman Eranıl, engelliler üst kurulunun yaklaşık 1.5 yıl önce kurulduğunu ve çalışmaların devam ettiğini belirterek; “Engelliler üst kurulu tüm engelli arkadaşlarımızın daha modern, daha medeni, daha hakça bir dünyada ve daha iyi bir Türkiye’de yaşaması için mücadele vermektedir” dedi.

Engelli park yapımına teşekkür eden Eranıl; “İnanıyorum ki bu parkı sadece engelliler değil, normal çocuklar da paylaşacak, kardeşçe bir arada oynayacaklar ve beraber yaşamayı öğrenecekler” diye konuştu.

Açılış töreninde konuşan Başarı Rehabilitasyon Merkezi kurucusu ve fizyoterapisti Celile Şanlı, engellileri her konuda destekleyen ve yardımını esirgemeyen Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek’e teşekkür etti.

Barıştepe mahallesindeki Engelli Çocuk Parkı, düşük gelir seviyesine sahip ailelerin engelli çocukları için, şehir merkezindeki oyun parklarına götürme imkanı bulunmaması, sosyal yönden zayıf kalan bir gecekondu mahallesinin sosyalleşmesi, topluma entegre olması amacıyla, T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında yapıldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here