En Can Alıcı Yarıkkaya Rüzgârı!

2
677

Amanos Dağı eteklerinde Cumartesi akşamı çıkan ve Yarıkkaya Rüzgârının da etkisiyle ormanlık alana sıçrayan yangında, çok büyük bir alan tamamen yandı.

Hafta sonu tüm şehrin duman ve is kokusuna boğan büyük yangın İskenderun Belediyesi İtfaiye ekiplerinin çabalarıyla tamamen kontrol altına alındı. Yangının etkisiyle düne kadar küller is parçacıkları havada uçuşmaya devam etti.

Suçıkağı Köyü mevkiinde ve Amanos Dağı eteklerinde Cumartesi akşam saat 22.00 sıralarında çıkan ve Yarıkkaya Rüzgârının da etkisiyle, Aşkarbeyli ve Güzelköy köyleri arasındaki makilik ve kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alana da sıçrayan yangında, çok büyük bir alan tamamen yandı.

Yangının söndürülmesine Mersin’den Kahramanmaraş bölgesine kadar birçok itfaiye ekibi de destek verdi. Gece boyunca devam eden ve sabaha karşı önemli bölümü kontrol altına alınıp, söndürülen orman yangını, Pazar günü de Amanos Dağı’nın üst tarafında ve Suçıkağı köyünün üst taraflarında devam etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hatay Valiliği, yangında 30 hektarlık alanın yardığını belirtirken, Suçıkağı Köyü Muhtarı Mehmet Kurtar, en az 100 hektarlık alanın yandığını savundu.

Hatay Valiliğinin internet sitesinden yaptığı açıklamasında; “20 Ekim 2012 günü saat 22.00-22.15 sıralarında ilimiz İskenderun ilçesine bağlı Suçıkağı, Aşkarbeyli ve Güzelköy köyleri arasında ilk belirlemelere göre elektrik tellerinden kaynaklandığı tahmin edilen bir orman yangını meydana gelmiştir. Şu ana kadar yaklaşık 30 Hektarlık alan yanmış ve bölgede bulunan 17 ev tedbir olarak tahliye edilmiştir. Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı yangına, 40 arazöz, 4 dozer, 2 helikopter ve 300 personel ile müdahale edilmiştir” denildi.

Köyü Muhtarı Kurtar; “Elektrik Tellerinden Olamaz”

Bir buçuk ay içerisinde üçüncü kez aynı bölgede yangın çıktığını belirten Suçıkağı Köyü Muhtarı Mehmet Kurtar ise bu olayda kasıt olduğunu savunarak; “Bunu kasıtlı yakıyorlar. Birileri bilerek yakıyor. Elektrik tellerinden çıkması mümkün değil. Çünkü yüksek gerilim hattının geçtiği yer ile yangının çıktığı bölge arasında en az 300 metre var. Elektrik tellerinden olamaz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Düne kadar iki noktada devam eden yangında 120 hektarlık alanın zarar gördüğünü kaydeden, Hatay Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi ise; “Söndürme çalışmalarına Hatay, Adana, Kahramanmaraş, Mersin ve Osmaniye’den gelen 44 arozöz, 2 yangın söndürme helikopteri, 13 su tankı, 25 ilk müdahale aracı, 6 dozer ve yaklaşık 400 yangın söndürme işçisi katılıyor. Bölgede rüzgârın kuvvetli olması, yangına havadan müdahaleyi oldukça zorlaştırıyor. Yangında şu ana kadar 70 hektarı ormanlık 50 hektarı makilik alan olmak üzere toplam 120 hektar alan zarar gördü” dedi. Harbi, yangının çıkış nedeniyle ilgili araştırmanın da sürdüğünü sözlerine ekledi.

İtfaiye Müdürü Çolak; “Sabotaj İhtimali Var!”

İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürü Ömer Çolak ise yaptığı açıklamada aynı yerde üçüncü kez yangın çıkmasını ‘şüpheli’ olarak değerlendirdiğini söyledi. Yangının iki-üç noktada birden başladığını düşündüklerini belirten Çolak; “Sanki daire şeklinde ablukaya alınmış ve esen Şark Rüzgarı’nın etkisiyle önce otobana doğru, sona da yukarı doğru uzanmış. Aynı yerde üç kez artarda yangının çıkmasını tesadüfle yorumlamıyorum. Sabotaj ihtimali var” dedi. Elektrik direkleri ile yurttaşların su borularının yandığını da anlatan Çolak, yanan alanın en az 30 hektarının kızılçam ormanı ve meyve bahçesi olduğunu söyledi.

2 YORUMLAR

  1. Eğer Modern Evler son durağındaki taş ocağı kapatılmazsa ve yanan yerler fazlasıyla ağaçlandırılmazsa yazıklar olsun, bu memleket sahipsiz!

    • Amaç belli, artık bu yangının merkezindeki taş ocağı ağaç bedeli ödemeden taş çıkaracak. Nasılsa orman vasfını yitirdi…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here