Doğalgaz Kullanabilecek Konut Sayısı 10 Bine Ulaştı!

0
83

İskenderun’daki Doğalgaz Çalışmaları 2013’te de Hızla Devam Edecek…

AKSA Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Alper Konyalı ve Bölge Müdürü Metin Ceyhan, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek’in isteği ve daveti üzerine İskenderun’a gelerek başkanla bir görüşme yaptılar. Belediye Başkanlığı makamında gerçekleşen ziyarette, AKSA Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Alper Konyalı, Belediye Başkanı Civelek’e doğalgaz çalışmalarında gösterdiği hassasiyet ve verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Yaptığı konuşmasında, doğalgazın İskenderun için önemli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, doğalgazın aynı zamanda çevre dostu, ekonomik ve güvenli bir yakıt olduğunu söyledi.

Üç Çalışmanın Aynı Zamanda Yapılması Akılcı ve Ekonomiktir

Belediye Başkanı Civelek, yeni ductil içme suyu şebeke döşenmesi, doğalgaz çalışması ve elektrik şebekesinin yeraltına alınma çalışmasının aynı zamanda yapılmasının akılcı ve ekonomik olduğunu belirterek, “İçme suyu şebekemizi yeniliyoruz. Bu çalışma sırasında cadde ve sokaklardaki asfaltları kırıyoruz. Bu aşamada doğalgaz çalışmalarının da aynı zamanda yapılmasına önem veriyoruz. Doğalgaz ile birlikte TEDAŞ’ın da elektrik şebekesini yeraltına alma çalışmasını sürdürmesini bekliyoruz. İskenderun için önemli olan bu üç çalışmanın aynı zamanda yapılması, halkımız için zahmetli olan altyapı çalışmasının tek seferde yapılarak, üstünün kapatılması ve çalışmalar tamamlandıktan sonra daha kapsamlı asfalt yapılması hem akılcı, hem ekonomiktir. Belediyemizi bir israftan ve önemli bir maddi külfetten kurtarır. Yeni içme suyu şebekemizle birlikte İskenderun’un doğalgaza kavuşması, halkımız için bir eziyet haline gelen elektrik kesintilerine çare olmak üzere elektrik şebekesinin yeraltına alınması, kentimiz için büyük bir kazanç olacaktır” dedi. Civelek, AKSA Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Alper Konyalı’ya bugüne kadar İskenderun’da yapılan doğalgaz çalışmalarından dolayı teşekkürlerini de iletti.

Doğalgaz Çalışması Hızla Devam Edecek

Genel Müdür Alper Konyalı ise İskenderun’da doğalgaz çalışmalarının 2013 yılında da hızla devam edeceğini belirtti. Doğalgaz sisteminin kesintisiz arz sağlayacak şekilde yapıldığına dikkat çeken Konyalı; “Sokaktaki doğalgaz borularına hasar verilmediği sürece doğalgaz kesintisi yaşanmaz. Doğalgaz diğer yakıtlara göre, daha güvenli ve ekonomiktir. Çünkü doğal boru hatlarıyla taşınmaktadır. Diğer yakıt cihazları ve sistemleri kontrol edilmez iken, doğalgaz cihazları ve sistemleri her aşamada kontrol edilmektedir” diye konuştu.

İç Tesisatların Yetkili Firmalara Yaptırılması Gerekiyor

AKSA Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Alper Konyalı, vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için iç tesisatların yetkili firmalara yaptırılması gerektiğini de belirterek; “Tesisatı, yetkisiz, sertifikasız firma ve çalışanlarının yapması yasaktır.  TMMOB Makine Mühendisleri Odaları ve Türkiye Gaz Birliği Teknik Merkezi (GAZMER) ile yapılan işbirliği sonrası Makine Mühendisleri, kaynakçı ustaları, iç tesisat teknisyenleri sertifikalandırılmıştır. Abonelerimizin iç tesisat konusunda mağduriyet yaşamamaları için sertifikalandırılmış firmalara gidilmesi ve mutlaka firma ile bir sözleşme imzalamaları gerekir. Bugüne kadar Çukurova Bölgesinde doğalgaz tesisatı yapabilecek firma sayısı 200’ü aşmıştır” diyerek önemli bir konuya parmak bastı.

Tesisat Bedeli 1 Yıl İçinde Kendini Amorti Ediyor

Mutfakta doğalgaz kullanımı için tesisat bedelinin bir yıl içinde kendisini amorti ettiğini vurgulayan AKSA Gaz Dağıtım A.Ş. Bölge Müdürü Metin Ceyhan’da; “2009 yılında sadece mutfağında doğalgaz kullanmaya başlayan bir abonemiz aylık olarak bir tüp için ödediği 73 lira yerine 7 ile 10 lira arasında bir fatura ödemektedir. Bölgemizdeki iller Ankara ve İstanbul’a göre doğalgazı yüzde 17 oranında daha ucuza tüketmektedir” şeklinde konuştu.

10 Bin Konut Doğal Gaz Kullanabilecek Durumda!

İskenderun’da yapılan doğal gaz çalışmalarının belediyenin ilgili birimleri ile işbirliği içerisinde yürütüldüğünü belirten Ceyhan; “İskenderun’da Modernevler Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Sakarya Mahallesi, Numune Mahallesi, Mustafa Kemal Mahallesi ve İsmet İnönü Mahallesi’ndeki konutlar doğalgaz kullanabilecek duruma getirilmiştir. Doğal gaz arzı sağlamak için ise; 33.650 metre çelik şebeke ve 50.200 metre polietilen şebekenin imalatı tamamlanmıştır. Bu çalışmalar ile doğalgaz kullanabilecek konut sayısı da 10 bine ulaşmıştır” dedi.

Aksa Gaz Dağıtım A.Ş. yetkilileri, yapılan görüşmede, İskenderun’daki doğalgaz çalışmalarının 2013 yılında aralıksız ve hızlı bir tempoyla süreceğinin altını çizdi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here