Culha: “Saldırılar, Basın Özgürlüğüne Darbedir”

0
85

nazım culha22Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Gazetecilere Yapılan Saldırıları Kınadı:

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İstanbul’da adliye sarayı önünde gazeteci Can Dündar ile Kilis’te görev yapan gazetecilere yönelik gerçekleşen saldırıları kınadı. Saldırıları basın özgürlüğüne darbe olarak değerlendiren Başkan Culha, bu saldırıların aslında kamuoyunu bilgilendiren tüm basına yönelik gerçekleştiğini ifade etti.

Türkiye’nin her yerde haber peşinde koşan ve halkı doğru bilgilendirmek adına mücadele veren gazetecilere yapılan çirkin saldırıları nefretle kınayan Başkan Nazım Culha; “MİT TIR’ları haberi nedeniyle yargılanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın mahkeme heyetinin verdiği ara sırasında, adliye önünde açıklama yaparken uğradığı silahlı saldırı, basın özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Tek gücü yazı yazmak, halkı doğru bilgilendirmek olan gazetecileri susturmaya yönelik yapılan her türlü girişimi lanetliyor, saldırıda asıl hedef olan Can Dündar’a, orada görevini yaparken yaralanan NTV muhabiri Yağız Şenkal’a ve Kilis’te yaralanan gazetecilere geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi.

“Ülkemizin İçinde Bulunduğu Durumdan Kaygılı ve Endişeliyiz”

Gazeteci Yazar Can Dündar’a yapılan saldırı hakkında bir açıklama da Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’dan geldi. Yaman açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Ülkemizin içinde bulunduğu durumdan kaygılı ve endişeliyiz. Türkiye’nin en çok konuşulan ve yazılan davası görülürken adliye önünde saldırının olabilmesi düşündürücü ve üzücüdür. Yapılan saldırı Can Dündar’a yapıldığı kadar bu ülkede kamuoyunu bilgilendiren gazetecilerin tümüne, halkın haber alma özgürlüğüne yapılmıştır. Tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır. Can Dündar nezdinde tüm ilerici demokrat ve aydın gazetecilere karşı yapılan bu alçak saldırıyı kınıyoruz.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here