CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanı Nilgün Selçuk; “Demokrasiyi Darp Ettiniz!”

0
214

chp kadın kolları16Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun İlçe Kadın Kolları, geçtiğimiz hafta sonu CHP Milletvekili Şafak Pavey’e mecliste yapılanlarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse imzalı, tüm il ve ilçelerde eş zamanlı yapılan açıklamayı CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanı Nilgün Selçuk okudu.

CHP İlçe binasında düzenlenen toplantıya, kadın kollarının yanı sıra, ilçe yönetimi ve partililer katılım gösterdi.

Açıklamada mecliste her türlü şiddetin göze alındığını ifade eden CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanı Nilgün Selçuk; “Başkanlık çıkmazına giden yolda, gözünü hiçbir şeyden sakınmayan biatçi anlayışın, farklı düşünene karşı her türlü şiddeti uygulamayı da göze aldığını, meclis görüşmeleri sırasında, günlerdir üzüntüyle kaygıyla izlemekteyiz. Ne yazık ki, 19 Ocak Perşembe günü, meclis görüşmeleri esnasında, iktidara mensup bir kadın milletvekili, bu konuda partisinin erkek milletvekillerinden geri kalmadığını göstermiştir.

İktidarın yıllardır siyaset yapma biçimi olarak tercih ettiği kin ve nefret dilinin, her kesimde yarattığı derin ayrıştırma, ötekileştirme, şu anda dayatmaya çalıştığı rejim değişikliğinde, meclis çatısı altında sürdürdüğü farklı düşüncelere tahammülsüzlüğü, demokrasiden, adaletten uzak anlayışı, maalesef; ülkeyi doludizgin geri dönülmez bir yıkıma doğru sürüklemektedir. Bu ateşi harlayanlar ne yazık ki siyasi varlık nedenlerini Cumhuriyet’imize ve parlamenter rejime borçlu olduklarını unutacak kadar gaflet ve ihanet içerisindedirler” dedi.

Şiddeti uygulayan ve buna seyirci kalan kadı vekilleri kadınlık bilincinden uzak olmakla suçlayan Selçuk; “Biz kadınlar, barışı, sevgiyi, hoşgörüyü, adalet duygusunu doğamızdan, yaradılışımızdan alırız. Buradan sesleniyoruz; Anayasa değişiklik paketini destekleyen kadın milletvekilleri, bu uğurda kadına şiddet uygulayacak kadar gözü dönmüş kadın vekil, bu şiddete sesini çıkarmayan kadın vekiller, “kadınlık bilincinden” nasıl bu kadar uzak düştünüz? Hele-hele, kendi çocuklarınızın torunlarınızın geleceğine neden böyle şuursuzca kıymaktasınız? Ne uğruna?… Bizler anlamakta zorlanıyoruz.

Sizler ki, çağdaşlaşmanın ve yurttaş olmanın en üst kazanımı olan temsil yetkisini Cumhuriyetle elde etmiş, milli egemenliğin en üst çatısı olan mecliste milletvekili olma hakkını elde etmişsiniz.

Cumhuriyet’le birlikte kul olmaktan çıkıp birey olan, kadınlar, Ulu önder, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında kadına seçme seçilme hakkı vermesi ile milletvekili olan kadınlar, Atatürk bu hakkı, kadın güçlensin, kadın özgür olsun, toplum güçlensin diye vermiştir.

TBMM’ni, kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği meclisten, Kadın vekile söz hakkı verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulanan bir meclise doğru sürüklediniz.

Unutmayın, sadece kadın vekilleri değil, meclis çatısı altında bir kez daha Demokrasiyi Darp Ettiniz. Sizleri izleyen milyonlarca insanın, yüce Türkiye Büyük millet meclisi’ne olan inancını, umudunu zedelediniz.

Hangi siyasi partiden olursa olsun, kadının ortak paydası, barış olmalı, sevgi olmalı, hoşgörü olmalıdır. Siyasi iktidarın kadın vekilleri,biat etmeyi, kulluğu seçmeyi bırakın!… Erkek hegemonyasının talimatları ile değil, vicdanınızla aklınızla adaletinizle hareket edin. Emeğinizi enerjinizi, çocuk tecavüzlerinin, kadına şiddetin önlenmesi için harcayın. Kız çocuklarımız cayır cayır yanıyor, sesinizi çıkarın, Bu ülkede yaşayan kadınlar olarak, anneler olarak sizden beklentimiz budur” şeklinde konuştu. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here