Çelik’ten, Çanakkale Şehitleri Anısına Boyama Kitabı

0
242

“İskenderun’u Boyayalım, Tanıyalım” kitabıyla farklı bir tarz yaratan Yazar Kaan Metin Çelik, önce Hatay’ın tüm ilçeleri ve daha sonra da ülkenin diğer illeri için çıkardığı boyama kitaplarının ardından son olarak, Çanakkale Zaferinin yıldönümü öncesinde ‘18 Mart Çanakkale Şehitleri Anısına’ isimli boyama kitabını çıkardı.

Çanakkale Savaşlarının merkezi olan Gelibolu Yarımadasının tarihi milli parkında kalan anıt ve şehitliklerin bulunduğu boyama kitabının Çanakkale’yi ve manasının daha iyi tanınmasına katkıda bulunacağına inandığını kaydeden Yazar Kaan Metin Çelik; “Kelimelerin kifayetsiz kaldığı Çanakkale Savaşları Türk Milleti’nin dünyanın en güçlü devletlerine karşı, Kurmay Yarbay Mustafa Kemal’in önderliğinde insanüstü direnmesi ile kazanılan bir savunma destanıdır. Sekiz buçuk ay süren bu savaşta Boğaz’ın iki yakası âdeta cehenneme dönüşmüş, yarım milyona yakın can kaybı olmuştur. Birinci Dünya Savaşında İtilaf Devletleri ile Osmanlı Ordusu arasında cereyan eden dünyanın en büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı’nda yüz binlerce kayıp anısına yapılan anıtlar ve düzenlenen şehitlikler savaşın acılarını hatırlatmasının yanı sıra tarihin muhteşem zaferlerinden birini gözler önüne sermektedir.

Geçmişten aldığımız milli ve “folklorik” değerlerin gelecek nesillere aktarılması, neslimizin dününü ve bugününü daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Çanakkale Savaşlarının merkezi olan, insanoğlunun tüylerini ürperten, tarifsiz bir duygu yoğunluğunun içine sürükleyen ve bu vatanın evlâdı her kişinin o havayı soluyarak öğrenmesi gereken bir destanın yazıldığı Gelibolu Yarımadası tarihi milli parkında kalan anıt ve şehitliklerin bulunduğu bu boyama kitabı Çanakkale’yi ve manasını daha iyi tanımamızı sağlayacaktır” şeklinde görüşlerini dile getirdi. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here