Çankaya; “Kimsenin Toprağımızı, Sularımızı ve Havamızı Kirletmesine İzin Vermeyiz”

0
36

2021 Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mustafa Çankaya, Erzincan’da yaşanan felaket sonrası yaptığı açıklamada, yabancı maden şirketlerinin ülkemizde yaptıklarını asla kabul etmediklerini vurguladı. Çankaya; “Biz emekliler dünyayı dedelerimizden miras almadık, torunlarımızdan ödünç aldık. Aldığımız emaneti en iyi şekilde koruyarak bırakmak için yerli veya yabancı kimsenin toprağımızı, sularımızı ve havamızı kirletmesine izin vermeyiz.

Türkiye ne bir sömürgedir ne de dünyanın çöplüğüdür. Yabancı maden şirketlerinin kendi ülkelerinde yasak olan vahşi yöntemlerle ülkemizde maden çıkarmak için Erzincan’dan Kaz dağlarına kadar ülkemizin dört bir tarafını cehenneme çevirmesini, büyük çevre felaketlerine yol açmalarını, kendi ülkelerinde cesaret edemedikleri asbestli gemileri sökmek için İzmir Aliağa’ya getirmeye çalışmalarını asla kabul etmiyoruz” dedi.

Söz konusu tesislere izin verenlerin bilinçli suç işlediklerini öne süren Çankaya; “İktidar mensuplarının ve görevlendirdikleri bürokratların türlü oyunlarla bu tesislere gerekli izinleri vermeleri ve gerekli tedbirlerin alınmamasına göz yummaları, hatta ısrarla tehlikeyi görüp ikaz edenleri dikkate almak yerine tutuklamalarını ülkemize ve halkımıza karşı bilinçli olarak suç işlemek olarak görüyoruz.

13 Şubat 2024’te İliç’te 9 emekçi kardeşimize hala ulaşılamadı ve Basra körfezine kadar büyük bir bölgede yaşamı yok edecek tarihi bir felakete sebep olacak sorumluların hesap vermesi için uğraşacağız. Çünkü yıllardır ilgili meslek odaları, çevreciler, duyarlı gazeteciler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın CEO’luğunu yaptığı Anagold Madenciliğin kapatılması için uğraşırken iktidar Anagold’a kol kanat gerdi.

Bir daha benzer faciaların yaşanmaması için maden şirketleri devletleştirilsin.

2021 Tüm Emekli Sen olarak torunlarımızdan emanet aldığımız doğamızın yerli ve uluslararası kapitalist şirketlerce vahşi yöntemlerle tahrip edilmesine karşı mücadele edeceğiz. Logomuzun ortasına yerleştirdiğimiz yeşil çınar ağacı tam da bunu ifade ediyor” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber; Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here