Bu Defa da Böyle Olsun (2)

0
11

Değerli okurlarım, bildiğiniz gibi, uzun vadeli basketbol yazanlardan değilim. Hiç mi basketbol yazmadım. Tabi ki yazdım. Her defasında okurlarım sitem ettiler. “-Öcal Hocam, senin futbol makalelerini okumak istiyoruz. En azından yaşamadığımız yılları yaşıyoruz…” Okurlarımın telefonlarda ki ifadeleri tamamen böyleydi.

Her konuda kalem oynatırız da, futbol olunca daha bir dinginleşiyoruz. Belki futbolu oynamış olmamızdan, belki de, futbolun yaşam biçimimiz olmasından kaynaklanıyor. Ne dersek diyelim ama her şey aslında rücu ediyor.

Bildiğimiz kadarıyla, Hidayet Türkoğlu’ndan söz edecektim. Aslında, 12 Dev Adam’ın hepsini teker-teker yazmak isterdim. Hidayet Türkoğlu’na ayrı bir sütun açmakta tamamen doğru! Okuyunca bana hak vereceksiniz.

Hem zeki, hem çevik ve hem de ahlaklı… Bu özelliklerin üçünü de özümlemiş, içine sindirmiş, geldiği yeri biliyor, yaşadığı ocağı unutmuyor ve böylesine mütevazı bir sporcu.

Ekonomik kriz nedeniyle kapandığını duyduğumuz Özel Çavuşoğlu Koleji vardı İstanbul’da! Özel Çavuşoğlu Koleji bir efsaneydi adeta. Yıllarca önce yaşanan o müthiş ekonomik krize dayanamayıp kapandı. Trajedi bununla da kalmadı, adını bilmediğim sahibi Nijerya’da bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu haber o dönemde manşet olmuştu.

Bu kolejin en özelliği basketbol ağırlıklı spordu. Yetişmiş elemanlar vasıtasıyla yetenekli çocukları toplayıp, onlara burs verip ve bedava okutup, yıldız sporcular yetiştirmekti ABD’de olduğu gibi… Hidayet Türkoğlu’nu ve daha birçok sporcuyu yetiştiren Kemal Çalışkan’da bu kolejin basketbol antrenörüydü.

Kemal Çalışkan Hoca, usanmadan bıkmadan İstanbul’un tüm ilkokullarını tarayarak 10-12 yaşları arasında birbirinden yetenekli 12 minik yavruyu keşfetmiş, ailelerini de ikna ederek koleje öğrenci yaptırmıştı. Bunlardan biri Hidayetti, yanılmıyorsam biri de Kerem Tunçeri’ydi. Bu yıldız basketbolcuları herkes tanımaktadır.

Keşfetmenin sonunda onlara basketbolu sevdirmek ve yıldızlaştırmak vardı sırada. Şu anda, 2.10 metre ve 100 kiloluk bir dev olan Hidayet, keşfedildiğinde 1.78’lik sıska, cılız bir çocuktu. Kemal Çalışkan Hoca, bu ham mermeri toplu iğneyle işledi, herkesi hayrete düşüren muazzam bir heykel yarattı.

Uzun boyuna rağmen oyun kurucu gibi top sürebilme becerisini Kemal Çalışkan Hoca’dan öğrendi. Stilini, aklını kullanmayı pozisyon almayı, doğru zamanda doğru yerde durmayı ve hatta liderliği Kemal Çalışkan Hoca şekillendirdi ve de öğretti. 12 Dev Adam’ın birçoğunda inanılmaz emeği olan Kemal Çalışkan Hoca’yı sporseverlerden kaç kişi tanıyor dersiniz?

Hidayet Türkoğlu, Hocası Kemal Çalışkan tarafından keşfedilip yıldız basketbolcu olmasaydı, ne olurdu biliyor musunuz? İlkokul sıralarındaki 1.78’lik Hidayet, suskun, pısırık, belki de itilip kakılan, boyuyla alay edilen, muhtemelen sporu da sevmeyen biri olurdu herhalde.

Burası Türkiye, neyin ne olacağı hiç belli olmaz!

Mutlu olun, mutlu kalın… SAYGILARIMLA

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here