Bilimsel Çalışmalara Bir Ödül de Rusya’dan

0
98

mkü-özel ödülMKÜ Ödüle Doymuyor

Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Kaya ve ekibine bir ödül de Rusya Federasyonu’ndan geldi.

Kısa süre önce Brüksel’de düzenlenen ve 14 farklı ülkeden 236 patentin başvurduğu yarışmada her ülke kendi adına yarışmış sadece Türkiye ve Romanya bu yarışmada iki ülke olarak yer almıştı. Jüri tarafından Brüksel’de yapılan patent yarışmasında iki ülkenin ortak çalışması sonucu elde edilen ürünün tek patent olması diğer ülkelerden gelen katılımcılara örnek olarak gösterildi ve Rusya’da düzenlenen İnnovasyon Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Mustafa Kemal Üniversitesi’nin bilim dünyasına kazandırdığı akademisyenlerden biri olan Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Kaya ise yaptığı açıklamada Mustafa Kemal Üniversitesi’nin belirlemiş olduğu ilk on üniversitesi arasına girmesi adına kendilerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını ve bilimsel çalışmaların uluslararası otoriteler tarafından da takdir edilmesinin kendilerini oldukça mutlu ettiğini dile getirdi.

Rusya’da düzenlenen yarışmada Türk tarafını temsil eden Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Kaya’nın oluşturduğu ekipte MKÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Nizami Duran ve Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Anabilim Dalından Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mert yer alırken, Doç. Dr. Madalina Georgiana Albu’nun oluşturduğu Romanya ekibinde ise Dr. Zina Vuluga ve Dr. Luminita Florica Albu yer aldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here