Bayram Şekerleri Tezgâhlarda Kaldı

0
72

Ramazan Bayramına sayılı günler kala, bayram şekerleri ve ikramlık çikolatalar da tezgâhlardaki yerini aldı.

Fiyatların yüksek olması nedeniyle şekerlere taleplerin düşük olduğunu söyleyen esnaflar, Ramazan ayının son günlerinde taleplerin yoğun olacağını umduklarını dile getirdiler.

Bayram masrafları çoğaldığından dolayı taleplerin düşük olduğunu, temennilerinin Ramazan ayının sonuna doğru piyasada kıpırdama olması yönünde olduğunu ifade eden Çıtır Kuruyemiş İşletmecisi Resul Arandı; “Geçen yıl pandemiden dolayı bayramı tam yaşayamamıştık, bu yıl ümidimiz biraz fazlaydı ama şu güne kadar daha istediğimiz seviyede değil. Geleneksel olarak Ramazan Bayramı’nın biz de geçmiş yıllardaki tüketimi şu anda yok. Fiyatlar geçen yıla göre yüksek. Geçen yıl şekerlerin kilosunu 35-40 lira civarı satıyorduk şimdi 50 TL civarında satışı yapılıyor. Çikolatalar da o fiyatlardaydı şimdi en ucuz çikolata 60 TL’den başlıyor 150-200 liraya kadar çikolata var. Segmentler gitgide değişiyor.

Geçmiş yıllardaki bayram yaşantısı ile şimdiki çok farklı, o da büyük etken, şu anda yeni nesil bayramlarımızı eskisi gibi kutlamıyor, eskisi gibi önemsemiyor, daha çok tatil gibi düşünülüyor. Bayram gelse de tatile gidelim diye düşünüyorlar. İkinci etken ise ekonomik durumlar. Emeklilere verilecek ikramiyeleri bekliyoruz, ikramiyeleri aldıktan sonra piyasaya canlılık katacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here