“Arsuz’un Yapısını ve Doğasını Korumak Zorundayız”

0
147

arsuz değerlendirme1Başkan Culha Basın Mensuplarına İki Yıllık Çalışmalarını Anlattı

Hatay’ın Büyükşehir statüsüne alındıktan sonra yeni kurulan ilçeler arasında yerini alan Arsuz İlçesi’nin ilk Belediye Başkanı Nazım Culha, yerel yönetim seçimlerinin ardından geçen iki yıllık sürede, Arsuz’a yapılan yatırım ve hizmetlerini düzenlediği basın toplantısında anlattı.

Başkan Culha, Arsuz’un tarım, narenciye ve turizm açısından önemli bir bölge olduğunu belirterek, “Arsuz’un yapısını ve doğasını korumak zorundayız. Kentimizin zenginliği, doğa güzelliğidir. Doğaya saygılı olacağız. Elimizdeki sınırlı olanaklara rağmen, Arsuz halkının hak ettiği hizmetler doğrultusunda mesafe kaydettik. Çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

65 kilometrelik bir sahil bandına sahip olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Nazım Culha; “Özellikle turizm potansiyeline sahip olan bölgemizin sahil şeridini iyi değerlendirip turizmin gelişmesini sağlayacak girişimleri başlatmış durumdayız” değerlendirmesinde bulundu.

Culha, iki yıllık hizmet çalışmalarının yanı sıra ilçede birçok değişikliğin ve yeniliğin öncüsü olacak olan yepyeni projeleri basın mensuplarıyla paylaştı. Gümüş Otel’de düzenlenen kahvaltılı toplantıda, 2 yıllık bir ilçe olmasına rağmen kısa zamanda ulaşımdan spora, sosyal belediyecilikten çevreye, tarihi ve kültürel mirasın korunmasından turizme kadar her alanda Arsuz’u geleceğe taşıyan projeler hayata geçiren Başkan Culha, yeni hizmet binası, kent meydanları, kültür merkezleri, Karaağaç ve Arsuz merkeze nikah salonları, modern sosyal tesisler, spor tesisleri ve Karaağaç Sahili’ni İskenderun Sahili’ne bağlayacak olan sahil düzenleme projesi gibi ilçeye değer katacak nitelikteki yepyeni projelerini ayrıntılarıyla açıkladı.

Basın Mensuplarına Teşekkür

Arsuz’un tanıtım filmi ile başlayan, yeni hizmet binası ve Sahil Yolu’nun en önemli projelerden biri olarak başı çektiği değerlendirme toplantısında köprü, yol yapımı, asfalt, parke, sosyal tesisler gibi çalışmalarla Arsuz’un şantiye alanına döndüğünü ifade eden Başkan Nazım Culha, “Seçildiğim günden bugüne bölgenin gerçeğini bilen, bölgedeki sıkıntıları, belediyenin hizmet üretirken yaşadığı sorunları çok iyi bilen siz değerli dostlarım bize hep sahip çıktınız, bizi desteklediniz. Sizlerin desteği, güveni ve sahiplenmesi bizim azmimizi daha çok kamçıladı ve sırtımıza ağır bir sorumluluk yükledi. Güven duygusu çok iyi ama güven duygusunu taşımak çok zor. Bu güvene layık olmak adına daha fazla mesai yaptık. Ben şimdiye kadar verdiğiniz ve vereceğiniz destekten, katkıdan ve samimiyetinizden dolayı hepinize çok teşekkür ederim” dedi.

arsuz değerlendirme2

Sosyal Belediyeciliği Önemsiyoruz

Mahalle ayırımı gözetmeksizin, öncelik sırasına göre tüm mahallelere eşit hizmet yapıldığına dikkat çeken Başkan Culha; “Belediye sadece altyapı ve üstyapı yapan bir kurum değildir. Sosyal belediyecilik anlayışıyla, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlerin de önem arz ettiği bilinciyle geldiğimiz günden beri çok sayıda etkinlik yaptık. Arsuz’u kent yaparken, barış kimliğini, denizini, tarımını, yeşilliğini, narenciyesini de koruyacağız. Arsuz’u turizm aksına oturtturduk, turizm altyapısı ile ilgili çok ciddi mesafeler aldık. Doğaya saygılı, çevreye uyumlu yönetim modeli uyguluyoruz ve sergiliyoruz” dedi.

Termik Santral İlçenin Ortasına Atılan Bir Bomba

Kale Mahallesi çevresine kurulması planlanan Termik santrali ilçenin ortasına atılan bir bomba olarak değerlendiren Başkan Nazım Culha, sorunun sadece Arsuz’u değil, Hatay’ın geleceğini ilgilendirdiğini belirterek; “Bu karar bir aydır kamuoyunu meşgul etmektedir. Arsuz’un tarım, narenciye ve turizm bölgesi olmasından dolayı karakteristik yapısını bozacaktır. Bu, sadece Arsuz’un değil, Hatay’ın meselesidir. Bütün Hatay’ı ilgilendirmektedir. Bizim yerelde yaptığımız mücadelede siz saygıdeğer basın mensupların desteğini bu konuda da doya doya yaşadık. STK’larından, sanayicilerden, iş adamlarından, odalardan yerel ve ulusal düzeyde ciddi destek aldık. Devlet yöneticilerinden de santralin olmamamsı yönünde görüş bildiren üst düzey idarecilerimiz var. Aldığımız destekle ilçemize termik santral yaptırmayacağız” dedi.

Hizmette İvme Yükselişte

Başkan Nazım Culha’nın konuşmasının ardından söz alan Başkan Yardımcısı Ali Yavuz, çalışma faaliyetleri, yapılan ve yapılacak olan çalışmalar ile sosyal etkinlikler üç ana başlığı altında yaptığı sunumda, Arsuz’un kalkınması ve gelişmesi noktasında Arsuz Belediyesi Ailesi olarak güzel bir ivme yakaladıklarını ifade etti.

arsuz değerlendirme4

Hizmet yarışının ikinci yılını geride bıraktıklarını belirterek, çevreye saygılı ve insan odaklı belediyecilik anlayışıyla, şeffaf, dürüst, ilkeli, hizmetlerde eşitliği ilke edinen, katılımcı, demokratik ve halkın çıkarlarını titizlikle gözeten bir yönetim modeli uyguladıklarını ifade eden Yavuz’un ilçede yaşanan ve yaşanacak olan değişimi anlattığı sunumundaki önemli projeleri şöyle:

Araç Filosu Genişledi

Arsuz Belediyesi olarak, 2014 yılında 1100 ton asfalt kullanılarak yol tamiri yapılmış, 201 yılında ise 78.060 m2’lik yol asfaltlamış, 329 bin 310 m2 satıh kaplama yol yapılmıştır. İlçe genelinde 69 bin 740 m2 parke taşı döşenmiştir. 2014 yılında 7 adet, 2015 yılında 18 adet olmak üzere iki yılda toplam 25 adet menfez yapılmıştır. 2014 yılında  toplam 130 adet çöp konteynırı dağıtılmış olup, 2015 yılında da 500 adet 400 litrelik çöp konteynırı olmak üzere toplamda 630 adet çöp konteynırı dağıtılmış,  400 adet 400 litrelik, 300 adet 800 litrelik olmak üzere toplamda da 700 adet yeni çöp konteynırı için ihale gerçekleşmiştir. Temizlik işlerinde kullanmak üzere Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü’nden 1 adet vakumlu yol süpürme aracı, 2 adet damperli kamyon ile 1 adet yol süpürme aracı alınmış, ayrıca 2 adet damperli kamyon 1 adet greyder ve 4 adet çift kabinli hizmet aracı alımı için devlet malzeme ofisinden talepte bulunulmuştur.

Sahil Yolu Yapımına Devam

Arsuz’u turizm cenneti hedefine taşımak adına başlattığımız Sahil Yürüyüş yolu Projemiz, ilçemize değer katacak ve deniz kenti olma özelliğini daha çok pekiştirecek niteliktedir. Karaağaç Semt Pazarımız hizmete açılmış, Arsuz Semt Pazarı için yapım çalışmaları başlamıştır.  Karaağaç – Şarkonak – Nardüzü Köprüsü, Zilli Deresi hizmete açılmış, yıkılan Uluçınar Köprüsü nedeniyle halkın mağduriyetini gidermek için çelik yaya köprüsü yapılmıştır. Akçalı Çöp Aktarma İstasyonumuz hizmete açılmıştır. Hizmet binasının temeli 2017’de atılacak.

Gökmeydan Kültür ve Sanat Merkezimiz, 2500 m2lik bir alanda halkımızın sosyal faaliyetleri, toplantıları ve benzer etkinlikleri gerçekleştirebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Arsuz merkezde Altınkent Parkı içerisinde yapılması planlanan sosyal tesis ve nikah salonu için proje hazırlıkları tamamlanmıştır. Karaağaç Mahallemizde tiyatro ve kongre etkinliklerinin yapılabileceği bir kültür merkezi ve nikah salonu projesi için çalışmalara başlanmıştır.

arsuz değerlendirme3

Proje Üstüne Proje

Karaağaç Mahallesi’nden başlayıp Arsuz kent merkezine kadar uzanan sahil kesiminde büfe, WC, soyunma kabinleri, duş ve pergola yapılarak Arsuz’a yakışır sosyal tesislerin yapılması için projeler hazırlanmış ve onayı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmiştir. Bir yandan ilçe genelindeki mevcut parkların bakım ve onarım çalışmaları sürdürülürken, diğer yandan da parkı olmayan mahallelere yönelik başlattığımız çalışmalar kapsamında 24 adet yeni park yapımı gerçekleştirilecektir.

Her mahallemizde bir taziye evi yapmak amacıyla mimari proje ve arsa temini çalışmalarına başlanılmıştır.

Nardüzü Hizmet Binası Kadın Kültür ve Gençlik Merkezi Oluyor

Nardüzü Mahallesindeki, eski Belediye Hizmet Binası’nın üst katı kadınlara yönelik kültür faaliyetleri ile el işi ve meslek edindirme kurslarının yapılacağı, zemin katı ise gençlere yönelik kültür ve sanatsal faaliyetlerin yapılacağı çok amaçlı salon ile kütüphane ve internet evi gibi birimlerin yer alacağı kültür merkezi haline getirilmesine yönelik proje çalışmaları tamamlanmış ve yapımına başlanmıştır. Her mahallemize bir semt spor sahası kazandırabilmek amacıyla başlattığımız çalışmalar kapsamında öncelikle Gülcihan, Gözcüler ve Arsuz merkezde, Valilik aracılığı ile Spor Toto Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunulmuş, bunun dışında da diğer mahallelerimizde de belediyemiz imkânlarıyla semt spor sahası yapımına yönelik proje çalışmalarına başlanmıştır.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here