“Amaç Hasta Bebek Doğumunu Sıfıra Düşürmek”

0
65

talasemi günü2Talasemi Gününde, Hastalığın Önemine Dikkat Çekildi…

İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi’nin 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü münasebeti ile Atatürk Anıt Alanında dün gerçekleştirmiş olduğu etkinliğe geniş katılım oldu. Ata’nın manevi huzuruna çelenk sunarak başlayan etkinlikte konuşan Toplum Sağlığı Sorumlu Hekimi Dr. Volkan Yeter; “Bu birliktelik, ilçemize yakışan ve farklılığını gösteren bir sorunda birlik beraberliğimizi, ilgimizi ve hassasiyetimizi en güzel şekilde göstermiştir” dedi.

Çelenk sunma törenine İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muharrem Keleşoğlu, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ali Arıkoğlu, öğrenci ve bazı sivil toplum örgütleri katıldı. Burada çelenk sunumunun ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşımız okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Volkan Yeter, 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü sebebiyle ilkini düzenledikleri ve gelenekselleşmesini arzuladıkları etkinlikleriyle ilgili olarak; “Talasemi diğer adından da anlaşacağı üzere Akdeniz Anemisi bölgemizde özellikle ilçemizde daha sık görülmektedir. Türkiye ortalaması %2 iken, ilçemizde %15 gibi bir sıklıkla taşıyıcılık görülmektedir. Bu rahatsızlık anne babanın taşıyıcı olmasıyla çocuklara aktarılan genetik, bulaşıcı olmayan kan rahatsızlığıdır. İlk 6 ayda tanı konmazsa ölüm gerçekleşir, ömür boyu 3 haftada bir kan ve bir sürü ilacı kullanması gereken hastaların maddi manevi zorluklar yaşadığı sıkıntılı bir hastalıktır. İlçemizde 531 hastamız mevcuttur.

talasemi günü4

İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi olarak İlimizde yılda 50 olan Talasemili bebek doğumu son 3 yıllık çalışmayla 12’ye kadar düşürülmüştür. Bizler çalışmalarımızı arttırarak bu sayıyı 0 (sıfır)’a düşürüp, Talasemili bebek doğumunun hiç olmamasını hedeflemekteyiz. Bu yönde İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi olarak okullarda öğrencilere, muhtarlar, din görevlileri ve halkımıza Talasemi Eğitimlerimizi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca 2000 doğumlu çocukların kan tahlillerine bakarak Talasemi taşıyıcılığı yönünden araştırılmayı ve taşıyıcılarla ilgilenme projemizi yılsonuna kadar bitirmeyi hedeflemekteyiz. İlçemizde gerçekleştireceğimiz büyük katılımlı geniş organizasyonlu bu etkinliğimiz ülkemizde ve ilimizde bir ilktir. Kamu ve özel bütün kurumların katkısı, öğrencilerimiz, halkımızın desteği ve katılımıyla ilçemize yakışan ve farklılığını gösteren bir sorunda birlik beraberliğimizi, ilgimizi ve hassasiyetimizi en güzel şekilde göstermiştir” diyerek, bu çalışmalara katkı sunan herkese teşekkür etti.

talasemi günü3

Daha sonra söz alan Kaymakam Hasan Özyiğit; “Bölgemizde yoğun görülen bu hastalık için koruyucu ve önleyici hizmetler sağlayarak, vatandaşın huzurlu ve rahat yaşamalarının temini için çalışıyoruz. Bu konuda özverili çalışmalar sergileyen Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarını kutluyor ve tebrik ediyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından anıt alanında açılan resim sergisi, yemek yarışması ve Türk Hava Kurumunun standı gezildi. Kutlama etkinliklerinde ayrıca Türk Kızılay’ın kan toplama aracıda orada hazır tutuldu ve kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlardan birer ünite kan alındı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here