ADD’den ‘Anayasa Tuzağına Hayır’ Paneli

0
116

anayasa tuzağı1Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), 8 Mayıs Pazar günü Hatay Meclis Kültür Salonu’nda ‘Anayasa Tuzağı’na Hayır’ adlı kapsamlı bir panel düzenledi.

Panelistler Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı ve Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu, Galatasaray Üniversitesi Anayasa Profesörü Necmi Yüzbaşıoğlu’nun konuya hakim sunumlarıyla gerçekleşen ve Hataylıların büyük ilgi gösterdiği panele, Doç. Dr. Nazan Savaş’ın yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, ADD Hatay Şubesi Başkanı Kezban Kuran, ADD Doğu Akdeniz Bölge Temsilcisi Dr. Levent Güngör katılım gösterdi.

Etnik ve dinsel parçalanmanın “Anayasa Tuzağı” ile şu anki iktidar tarafından gerçekleştirilmesinin hedeflendiğine vurgu yapılan panelde, Türkiye’nin yeni bir anayasa ihtiyacı olmadığı ve bugünkü siyaset kurumunun yeni bir anayasa yapma ehliyeti ile yetkisi olmadığı halde anayasa çalışmalarının sürdürülmesinin son derece vahim olduğu kaydedildi.

anayasa tuzağı2

Kanadoğlu: “Cumhuriyet’in Kazanımları İle Kürsüye Çıkanların; Cumhuriyete Reklam Arası, 90 Yıllık Enkaz Diyecek Kadar İhanet İçinde Oldukları Günlerden Geçiyoruz”

“Başkanlık Sistemi” adı altında yeni bir devlet kurmak amacıyla halkın kandırılmaya çalışıldığını kaydeden Kanadoğlu, “Bugünlerde ne acıdır ki Cumhuriyet’in nimetlerinden faydalanıp, Cumhuriyet’in getirdiği özgürlük sayesinde kürsülerde konuşanların Cumhuriyet’e reklam arası, 90 yıllık enkaz diyecek kadar ihanet içinde oldukları günlerden geçiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin laik, demokratik yapısını ve Cumhuriyet’i yıllardır yıkmaya çalışanlar, bunun için paralı asker ve piyon olmuş olanlar, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak ve bir taş koymak bir yana duvarlarını balyozlarla tahrip etmeye çalışanların, ben gidersem devlet yıkılır diyecek kadar şuurunu kaybettiği günlerden geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlarımızın kalabalık yerlere gitmekten çekinir halde olduklarını belirten Güngör, “Korku, sinme, susma, çekinme, geri durma hepimizin hayat felsefesi olmaya başlamış halde yaşamaya çalışıyoruz. Son yıllarda legal hale getirilen sözde İslam ehli kimi vakıf, dernek ve cemaatlerin taciz, tecavüz ve akıl almaz yolsuzluklarla anılır olduğu günlerde, ülkemizin laik yapısının ne denli önemli olduğunu her geçen gün tekrar tekrar görür durumdayız.

anayasa tuzağı3

Ne yazık ki vatana, millete ihanet etmekte yarışılır olmuş, Cumhuriyet’e ve kurucumuz, kurtarıcımız Atatürk’e saldırmanın terfi ve ödül aldırdığı nankör, gaflet, dalalet ve ihanet dolu günler yaşıyoruz” dedi.

Yüzbaşıoğlu: “Anayasanın Değiştirilme, Türklüğün, Cumhuriyetin Bitirilme Çabasına ADD Olarak Kanmayacağız”

Halkımızın her gün şehit haberleri ile sıkıntılı yaşadığı şu kara günlerde ülkemizin hiçbir sorunu yokmuş gibi siyasal iktidarın tek derdinin Başkanlık olduğunun altını çizen Yüzbaşıoğlu; “Yıllardır ülkeyi yönetenlerin hedefi anayasanın değiştirilmesi olmuştur. Anayasanın değiştirilme, Türklüğün, Cumhuriyetin bitirilme çabasına karşı; Atatürkçü Düşünce Derneği olarak ülke çapında bu tuzağa karşı başlattığımız hamlenin önemli adımını Hatay’da bugün sizlerle birlikte atacağız. İçinde Türk Milletinin bulunmayacağı, laik demokratik Cumhuriyet rejiminin ortadan kaldırılacağı, ülkemizi böleceği ve bilinmez bir dikta yönetimi getireceği anlaşılan bu anayasa tuzağına kanmayacağımızı belirtiyoruz. Bu anlamda Hatay’da daha nice paneller gerçekleştirmek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

anayasa tuzağı4

Türk Milleti’nin olarak emperyalizmin ve milliyetçiliği ayakları altına almış siyasal iktidarın dayattığı anayasaya geçit vermeyeceğine vurgu yapılan panel; “Bu cehennem de bu cennet de bizim. Umutsuz değiliz, birlikte çalışıp, mücadele ederek ülkemizi bu karanlıklardan el birliğiyle kurtaracağız, katılımınız için hepinize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılar sunuyoruz” şeklinde noktalandı.

Doç. Dr. Nazan Savaş, panele katkılarından dolayı Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı ve Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu’na teşekkürlerini ileterek çiçek takdim etmesiyle panel son buldu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here