Alevi Katliamına CHP’li Yarayıcı’dan Sert Tepki!

0
84

hilmi yarayıcı6Alevi Katliamına CHP’li Yarayıcı’dan Sert Tepki: “Katillerden Kahraman Yaratamazsınız”

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Suriye’de Hama’ya bağlı Ez Zara’da gerçekleştirilen katliamla ilgili olarak TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Hatay Milletvekili Serkan Topal, İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ve Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ da katıldı.

Suriye’nin Humus bölgesinin Ez-Zara köyünde Türkiye’nin ılımlı muhalif olarak tanımladığı cihadist örgütler tarafından gerçekleştirilen Alevi katliamına CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı’dan sert tepki geldi. Yarayıcı, Suriye’deki çeteleri desteklemekle suçladığı AKP iktidarına “Bir an önce bu kirli politikalarınıza son verin. Unutmayın; katillerden kahraman yaratamazsınız” diye seslendi.

Suriye’de “cihatçı çetelerin” masum kanı dökmeye devam ettiğini belirten Yarayıcı; “AKP iktidarının da içinde yer aldığı işbirlikçi yönetimlerin desteğindeki cihatçı çetelerce, Başta Keseb, İştebrak, Maan, Huvla ve Humus İkrime olmak üzere onlarca Alevi yerleşim birimlerinde, binlerce Alevi acımasızca katledilmişlerdir. Bu kirli savaşta katliamlar Alevilerle de sınırlı kalmamış,  Ezidi, Ermeni, Kürt çeşitli milliyetlerden de yüz binlerce insan acımasızca katledilmiştir” dedi.

Savaşın Bile Ahlakı Vardır

Yarayıcı, Ez-Zara köyünde 12 Mayıs’ta en az 115 sivil Alevinin öldürüldüğü katliamı anımsatarak; “Köyü basanlar, AKP tarafından  ‘ılımlı muhalifler’ olarak tanımlanan, Nusra Cephesi, Ahrar’uş Şam ve Ehli Sünnet Tugaylarından oluşuyordu” diye konuştu.

“Savaşın bile bir ahlakı vardır. Bu cihatçı katiller bu asgari ahlaktan bile yoksundurlar” diyen Yarayıcı, çetelerin katliamın görüntülerini ‘zafer kazanmış gibi’ sosyal medya üzerinden servis ettiklerine dikkat çekti.

CHP’li Yarayıcı, katliamı gerçekleştirenler kadar onlara destek veren Katar, Suudi Arabistan ve AKP iktidarının da suçlu olduğunu belirterek; “Yıllardır bu katil sürülerini dünyaya ılımlı muhalif diye yutturmaya çalışıyorlar. Sağlanan ateşkesi bile bu cihatçı katilleri silahlarla donatma fırsatına çevirdiler” dedi.

Sınır boylarında her gün onlarca tırın, insani yardım adı altında El Nusra denetiminde bulunan kamplara malzeme taşıdığına bizzat tanık olduğunu aktaran Yarayıcı, Suriye’deki katillerin AKP iktidarının himayesinde, Türkiye’yi bir savaş üssü gibi kullandığını söyledi.

“Çeteleriniz Kazanamayacak”

AKP iktidarına seslenen Yarayıcı şöyle dedi: “Ülkemizi ve bu coğrafyayı kan gölüne çevirdiniz. Hayalperest dış politikalarınız uğruna, ülkemizi de coğrafyamızı da kana buluyorsunuz. Katledilen yüz binlerce insanın kanı ellerinizde, vebali omuzlarınızdadır. Beslediğiniz caniler her gün masum sivilleri katlediyor. En yakın müttefikiniz ve İsrail’in finansörü gerici Suudi rejimiyle el ele vermiş Müslüman kanı döktürüyorsunuz. Üzerinden yaklaşık bir hafta geçmesine rağmen katliam hakkında tek bir laf etmediniz. Bölge halklarına her gün Kerbela’yı yaşatmaya devam ediyorsunuz. Muaviye’nin, Yavuz’un zulmü de, Maraş, Çorum, Sivas katliamları da, bugünde cihatçı katilleriniz de Alevi’leri susturamamıştır, sizde susturamayacaksınız. Artık yeter!

Görmüyor musunuz desteklediğiniz barbar cihatçı çeteleriniz kazanamıyor, kazanamayacaklar da. Barbar dostlarınızın vahşetleri karşısında, Suriye halkları bugün daha da kenetleniyor. Halklar kenetlendikçe, bu katilleriniz gün gün mevzilerini kaybediyor. Ve bugün artık birbirlerine girmiş durumdalar. Bir an önce bu kirli politikalarınıza son verin. Unutmayın; katillerden kahraman yaratamazsınız.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here