200 Yıllık Bina Butik Otel Oluyor

0
658

çiçekli konak1Şu sıralarda Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde Zülfikar Ağa adıyla rol alan Mete Horozoğlu Antakya’nın yıkılmaya yüz tutan evlerinden birini restore ettirerek,  turizm sektörü için hazırlanmasına destek oluyor.

1800’li yılların sonunda yapılmış, yaklaşık 100 yıl Vert betvole ailesi tarafından kullanılan ancak tescilli bina olması sebebiyle sadece restorasyon izni verilen iki katlı ev, Mete Horozoğlu ile ortakları Yasemin Mıstıkoğlu ve Belgin Ünal tarafından restore ettirildi.

çiçekli konak2

Mimar Deniz Emir tarafından restorasyonu gerçekleşen ev şimdilerde 6 odalı bir butik otel olma yolunda. “Çiçekli Konak” adı verilen yapı için Horozoğlu şunları söyledi;

“Antakya’da yaşayan ablam Yasemin ve ortağı Belgin Abla’nın yıllardan beri süren ortaklığının en büyük hayaliydi eski bir Antakya evi alıp restore ettirmek. Ben de bu hayallerine ortak oldum. Annem ve babam da burada yaşıyor dolayısıyla Antakyalı da sayılırım. Antakya’nın tarihi değerlerine bir nebze katkım olduysa ne mutlu bana.”

çiçekli konak3

Binanın 6 odalı bir butik otel olacağını ve işletmesinin de küçük ablası Selma Horozoğlu tarafından yapılacağını söyleyen ünlü sanatçı, bu tarihi şehir için katkılarının devam edeceğini kendisiyle birlikte sanatçı arkadaşlarının da sık-sık bu otele gelerek vakit geçireceklerini söyledi. Eski Antakya evlerinin özellikle avlularının insana büyük huzur verdiğini söyleyen Horozoğlu; “Konak şu anda döşeme aşamasında bir iki saatliğine ablamlara destek vermek için gidiyorum, saatlerce bu evde kalıyorum. Artık Antakya’ya sık gelmem için yeni bir sebebim daha var. Hem Dünyanın hem de Türkiye’nin yoğun ve yorucu gündeminden biraz da olsa uzaklaşıp huzur bulmak” şeklinde konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here