1 Mayıs ‘İşçi Bayramı’ Bugün Kutlanıyor

0
744

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, bugün tüm yurt genelinde olduğu gibi kentimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Genellikle kent meydanlarında kutlanan 1 Mayıs, işçi ve emekçilerin haklarını bir kez daha dile getirecekleri bir fırsat olacak.

Kentimizde bazı sendika ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelip önce yürüyüş yapacak, daha sonra da anıt alanında toplanarak burada açıklamalar yapacaklar.

1 Mayıs Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlandı. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edildi.

1 Mayıs’ın Tarihçesi

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar.

Chicago (Şikago)’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here