“Sağlık Bilgisi Dersi Müfredata Alınmalı”

0
8

Dr. Ferhat Küçükler Beyzade FM-TV’de Koronavirüs’ü Değerlendirdi

Geçtiğimiz günlerde Koronavirüs’ü atlatan Hatay’ın sevilen doktorlarından Acil Servis Hekimi Ferhat Küçükler Beyzade FM-TV’nin canlı yayın konuğu oldu. ‘Haftanın Dosyası’ programında Serkan Uğraş’ın sorularını cevaplayan Dr. Küçükler; “Öncelikle Covid’e yakalandığım süreçte bana verdiği desteklerden dolayı herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına başladı.

Küçükler, Koronavirüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak; “Hatay olarak Kasım ayının sonu ve Aralık ayındaki vakalarda ilimiz Türkiye’nin en çok günlük vaka sayısı artan il olmuştu. Türkiye’de olduğu gibi Hatay’da da iyi bir sınav verdik ve şuan Hatay’da sakin geçiyor. Hafif artışlar devam etse de umarım üçüncü dalgayı yaşamayız” dedi.

Komplo Teorisini Millet Olarak Seven Bir Ülkeyiz

‘Böyle bir virüs var mı yok mu, yapay mı biyolojik mi?’ sorusuna da cevap veren Dr. Küçükler; “Komplo teorisini millet olarak seven bir ülkeyiz. Hekimliğin haricinde bir insan olarak benimde acabalarım var ama Dr. Ferhat olarak değerlendirdiğimde, sonuçta yapay mıdır biyolojik midir bilemeyiz. Biz sonuçla ilgileniyoruz ve böyle bir hastalık karşımızda duruyor, hastalar geliyor” ifadelerini kullandı.

Sağlık Eğitimi Oldukça Önemli

Tedavi sürecine gelindiğinde elimizde direk nokta atışı dediğimiz etkin ilaçların olmadığına da değinen Küçükler; “Dünya genelinde bu virüse etki edecek spesifik ilaçlar hala yok, çözülmedi. Araştırmalar devam ediyor. Nokta atışı yapacak ilacımız yok diye tümüne etki eden ‘Favipiravir’ ilacını kullanmamazlık yapamayız. Bende bu hastalık sürecini atlattım. Sıkıntılı olsaydı bir hekim olarak ben kullanmazdım.

Maalesef komplo teorileri sosyal medyada çok yayılan durum olduğu için birçok hastanın ilaçları kullanmadığını öğrendik ve hafif atlatabilecekken ağır olarak karşımıza gelenler oldu. Bazılarında geç kalındığı için acı sonuçlarını gördük. Bu sebeple eğitim, eğitim, eğitim diyoruz.

Sağlık eğitimi çok önemli diyen Küçükler, İlkokul, ortaokul müfredatına sağlık bilgisi dersi tekrar getirilmeli. Bu ders tekrar gelir, acil durumlarda vs nasıl yaklaşılması gerektiği anlatılırsa o çocuk büyüdüğü zaman sağlıkta şiddet gibi şeyler de yapmaz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here