Uygulama Bölgesel Olarak Uygulanmalı!

0
29

Şoförler Odası Kış Lastiği Zorunluluğu İle İlgili Girişimlerde Bulundu

Ulaştırma Bakanlığınca getirilen kış lastiği kullanma mecburiyetiyle ilgili olarak bir açıklamada bulunan İskenderun Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Erol Akın, bu uygulamanın -7 derecenin üstünde iklime sahip yerlerde kullanılmaması yönünde girişimde bulundukları kaydetti.

1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma mecburiyeti ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Oda Başkanı Akın, bu genelgenin bölgesel araştırmalar yapılmadan, uygulamada bir takım zorluklara neden olacağı kanaatinde olduğunun altını çizdi. Akın konu ile ilgili açıklamasında; “Sadece ilçemizde kayıtlı 90.000 aracın sadece 1.500 adedi ticari vasıflı araçtır. Yine bu 1500 aracın büyük bir bölümü şehir içinde veya yakın mesafe çalışan araçlardır. Kış lastiği uygulamasının sadece ticari araçlara yönelik olması manidardır. Zira Türkiye genelinde 16 milyon araç, şehrimizde 88.500 ticari olmayan araç kış lastiği uygulamasından muaf tutulmaktadır. Bu uygulamaya tabi olmayan araçlar ticari araçların kullandığı yolu kullanmıyorlar mı? Eğer kış lastiği kullanmamak kaza riski ise hususi araçlarda aynı yolda aynı riske sahiptir” dedi.

-7 Derecenin Altında Sorun Yaşanabilir!

Normal lastiklerin, -7 derece altındaki sıcaklıkta sertleştiği için yola tutunmasının azalacağına dikkat çeken Akın; “Kış lastiği ise özel dizaynlarının yanı sıra üretildikleri silica malzemesinden ötürü, daha yumuşak ve -7 derece altındaki soğuk havalarda kaygan, ıslak, kar ve buzda normal lastiklere göre daha çok tutunma sağlar. Bundan dolayı fren mesafesi kısalır ve bu özelliği tartışma bile götürmez.

Ne var ki, sıcak ve iklimi -7 derecenin üstünde olan bölgelerde kullanılan kış lastiği hızlı aşınma, artan yakıt tüketimi, ses seviyesindeki artış ve özellikle de fren mesafesinin uzaması gibi sürüş güvenliğini tehdit edecek ölçüde performans problemleriyle de karşılaşılabilinir. Ticari araçlar her yıl fenni araç muayenesine tabi olup, muayene esnasında araç lastiklerinin tutunma diş derinlikleri yeterinden fazla erimiş ise zaten muayeneden geçememektedirler. Bunun haricinde şehirlerarası yollarda seyir eden araçlar da kış lastiğini kullanmaktadırlar.

Umarız Aralık’tan Önce Düzeltilir!

Bölgemizin ve de Ülkemizin büyük bir coğrafyasının -7 derece üstünde iklime sahip olduğunu varsayarsak, bölgesel olarak bu uygulamanın yürütülmesinde fayda vardır. İklim şartları soğuk olan bölgelere seyahat edecek araçlara bu uygulamanın devam etmesini istiyoruz. İzmir’den İskenderun’a kadar olan ve hatta Karadeniz’inde Samsun’a kadar olan Bölgelerde bu lastiğin kullanılmamasının bir sakıncası olmayacağı ve yönetmeliğin bu yönde tekrar ele alınması için, Odamız, Federasyonumuz ve Konfederasyonumuz ilgili birimler nezdinde görüşmeler yapmaktadır. En son 21 Kasım’da Edirne’de yapılan bölge toplantısında konu Ulaştırma Bakanlığımız yetkililerince de uygun görülmüş, yönetmeliğin iklimi sıcak olan yerlerde uygulanmaması için Bakanlığa rapor edileceği söylenmiştir. Umarım 1 Aralık’tan önce yeni bir genelge ile uygulama düzeltilir.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here