TEKNOKENT İçin İmzalar Atıldı

0
65

teknokent imza1Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’in girişimleriyle Mustafa Kemal Üniversitesi bünyesinde Antakya ve İskenderun şehirlerine kurulması düşünülen ve yaklaşık 1,5 yıldır da alt yapısının hazırlanması için uğraşılan Hatay TEKNOPARK’ın yönetici şirket esas sözleşmesi imzaları atıldı. TEKNOKENT iştiraklerinin hazır bulunduğu imza töreninde aynı zamanda yönetim kurulu üyeleri de gerçekleştirilen müzakereler neticesinde belirlendi.

Valilik Toplantı Salonu’ndaki imza töreninde konuşan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, teknokentlerin ülkemizin uluslararası rekabet gücünü arttırdığını ve üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde firmaların Ar-Ge ve inovasyon yeteneklerini geliştirdiğini söyledi. Vali Lekesiz, teknokentlerin ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda önemli atılımlardan ve olmazsa olmazlardan birisi olduğunu vurgulayarak; “Zira dünyanın gelişmiş 10 ekonomisi arasında yer almak istiyorsak güncel teknolojilerin gerisinde kalarak, satın alarak veya ikinci el teknolojilerin pazarı durumunda kalarak bu hedeflere ulaşamayacağımız çok açıktır” dedi.

Bu anlayışın bir neticesi olarak ülkemiz genelinde yerli sanayiyi bilinçlendirmek, yeni bir buluş veya teknolojiyi geliştirme çabalarına rehberlik etmek, yenilikçi bir anlayış ile ürün çeşitliliğini artırma konusunda destelemek amacıyla teknokent çalışmasının Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından başlatıldığını hatırlatan Vali Lekesiz; “Ekonomi, sosyal ve kültürel birçok alanda ülkemize pozitif katkı yaptığı rakamlar ile ortada olan Hatay ilimizin elbette teknokentlerle ilgili sürecin dışında kalması düşünülemez” şeklinde konuştu.

teknokent imza2

İlimizde olduğu gibi KOBİ ağırlıklı şirketlerin bulunduğu bölgelerin de teknoloji üretmeden rekabet gücünü yükseltmeleri, yenilikçi ürünlere yönelmeden büyüyebilmelerinin pek mümkün görülmediğini dile getiren Vali Lekesiz; “Oysa teknokentler üretim ve hizmet sektörü kuruluşlarını AR-GE yapmaya kendi teknolojilerini üretmeye teşvik etmektedir” diye konuştu. Diğer yandan AR-GE çalışmalarının sağladığı destekler ile üniversitede yapılan bilimsel çalışmaların teknolojiye dönüştürüldüğünü ifade eden Vali Lekesiz, bu çalışmaların sanayi sektörü tarafından ürün ve teknolojiye dönüştürülerek ticarileştirilmesi, milli ekonomiye katma değeri yüksek katkı sağlaması açısından hayati derecede önem taşıdığını sözlerine ekledi.

 MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ise törende yaptığı sunumda kurulacak Hatay Teknoloji Geliştirme Bölgesi hakkında bilgi verdi. Rektör Güder; basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, belirlenen hisseleri açıkladı. Gruplarına göre A, B ve C şeklinde nitelenen iştiraklerde en yüksek pay yüzde 52’lik hisse ile Mustafa Kemal Üniversitesi’nin oldu.

Konuşmaların ardından Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Güder, kamu kurumu, meslek örgütü ve özel sektör temsilcileri arasında Hatay Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Şirket Sözleşmesi imzalandı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here