Laikliğe, Bir Arada Yaşama Kültürüne Yapılmış Saldırı!

0
41

süleyman uyar4CHP’li Uyar, Madımak Katliamını Unutmadıklarını Söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun İlçe Başkanı Süleyman Uyar; “21 yıl önce bugün ülkemizi karanlığa boğmak isteyen güçler Sivas’ta 33 canı katlettiler” diyerek Madımak Katliamının ateşinin bugün bile yürekleri dağladığına işaret etti.

Yapılan saldırının sadece Aydınlara değil Türkiye Cumhuriyetinin çağdaşlığına ve bir arada yaşama kültürüne yapıldığının da altını çizen CHP’li Uyar; “Saz çalıp türkü söylemekten, ülkeleri için güzel günlerin düşünü kurmaktan başka suçu olmayan 33 aydınımıza benzeri ancak Ortaçağ’da görülebilecek bir barbarlıkla kıydılar. 2 Temmuz 1993’te o ateşi yakanlar, o ateşi yaktıranlar umudun ateşle yok edilemeyeceğini, insan onuruna kurşun işlemeyeceğini bilmeyen, kendi karanlıklarına mahkûm olanlardır.

Baskı ve zulme karşı direnişin sembolü Pir Sultan Abdal’ı anmak, O’nun ilke ve düşüncelerini ortaya koymak üzere bir araya gelen aydınlarımızın, 2 Temmuz 1993’de Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesi, sadece aydınlarımıza yapılan bir saldırı değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlığına, aydınlığına, demokrasi ve laikliğine, bir arada yaşama kültürüne yapılmış bir saldırıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Laiklik, Bir Arada Yaşamanın Güvencesidir

Açıklamalarında Laiklik vurgusu da yapan Uyar; “Yaşanan bu katliam, Laikliğin, bir arada, barış içerisinde yaşamanın güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. 33 aydınımızla birlikte 2 masum otel çalışanı emekçimizi kaybettiğimiz 21 yıl önce bugün, toplumsal ayıbımız ve utancımız olarak tarihteki yerini almıştır. Atatürk ilke ve devrimlerinin sözde değil özde yaşanacağı ülkemizde bu ve benzeri olayların bir daha tekrar etmeyeceği inancımla, katledilen tüm aydınlarımızı en derin duygularımla rahmetle anıyorum” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here