KESK Dönem Sözcüsü Hülya Cengiz’den Tepki!

0
109

eğitim-sen açıklama14“On İşçi Kardeşimizi Daha Taşeron Cumhuriyetine Kurban Verdik”

Ülkemizde emekçilere 19. Yüzyıl kölelik koşullarının dayatılmasının sonuçlarını acı bir şekilde yaşanmaya devam edildiğini öne süren, KESK Dönem Sözcüsü Hülya Cengiz, Soma’da işçilere yaşam odalarını bile çok görenlerle aynı zihniyeti paylaşanların önceki gün yeni bir iş cinayetine daha imza attığını belirtti.

İstanbul’un ortasına dikilen rezidans inşaatında yaşanan iş cinayeti ile ilgili bir bildiri yayınlayan KESK Dönem Sözcüsü Hülya Cengiz; “On işçi kardeşimizi daha Taşeron Cumhuriyetine kurban verdik. KESK olarak yaşamını yitiren işçilerin ailelerine ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı ve sabır diliyoruz. Hepimizi derinden sarsan bu katliam; işçilerin kanından beslenen taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma başta olmak üzere çalışma yaşamını gittikçe daha güvencesiz hale getiren sistem sürdükçe iş cinayetlerinin devam edeceğini bir kez daha göstermiştir. Buna rağmen yaşanan iş cinayetlerini ‘kader’, ‘fıtrat’ diyerek geçiştirmeye çalışan AKP, Taşeron Cumhuriyetini daha da büyütmenin peşindedir. Mecliste görüşülmesine devam edilen ‘Taşeron Torba Yasa Tasarısı’ da bu çabanın bir ürünüdür” dedi.

Mecliste görüşülmesine devam edilen bu çuval yasa tasarısının taşeronluk sistemini kaldırılmanın aksine yaygınlaştırılmasının önünü açtığını vurgulayan Cengiz; “Ülkemizde düşük ücretlerle, kölece çalıştırılmanın, sendika hakkı başta olmak üzere çalışanların temel haklarını gasp etmenin adı olan taşeron istihdam daha ekonomik olduğu gerekçesiyle son 10 yıl içinde çığ gibi artmıştır.  Taşeron istihdam hem özeli hem kamuyu adeta zehirli bir sarmaşık gibi sarmıştır.

Buradan bir kez daha altını çiziyoruz. Bu torba da işçilerin, emekçilerin, halkın faydasına bir ‘af’ ya da ‘müjde’ yoktur. KESK olarak tüm emekçileri 19. yüzyılın kölece çalışma koşullarına mahkûm eden taşeronluğa ve geleceğimizi çalmayı hedefleyen emek düşmanı her türlü uygulamaya karşı mücadeleye devam edeceğimizi kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz. Taşeron cumhuriyetine dönüştürülen bu ülkeyi emeğin, özgürlüğün ülkesine dönüştürmek için mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here