Genel Başkan Cengiz Gül; “Bu İş Bitmiştir!”

0
177

çelik-iş açıklama5Çelik-İş, İsdemir’de Erken Gelen Yetkiyi Bir Kez Daha Kutladı

Çelik-İş Sendikası, İsdemir karayolları sahası içinde adeta erken ilan edilen şampiyonluk gibi ‘Yetki’ coşkusunu şimdiden yaşamaya başladı. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül; “Çelik-İş’in yetki için yeterli sayısı ezici bir çoğunlukla mevcuttur. Bu yüzden malum sendika artık Metal’e geçin demek yerine dayanışmaya geçin demek durumunda kalmıştır. Özetle, yetki işi yani bu iş bitmiştir” dedi.

İsdemir Otobüs Terminali’nde (İSOT) gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül’ün yanı sıra Çelik-İş Sendikası Mali Sekreter Bayram Altun, Çelik-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Recep Akyel, Çelik-İş Sendikası  Mali eski Sekreteri M. Kemal Can, Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Demir, Şube Sekreteri Mehmet Güngör, Şube Mali Sekteri Murat Kayış, Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Ender Keser, Şube Eğitim Sekteri  Rifat Alpboğan, çelik işçileri ve aileleri katıldılar.

Bilgilendirme toplantısı sonrası coşkulu İsdemir işçisi yaklaşık 700 araçlık konvoyla İsdemir lojmanlar bölgesinde sevinç turları attılar.

Onların 2.500 Üyesi Varsa, İstifa Etmeyen Şerefsizdir…

Bilgilendirme toplantısında konuşan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül; “Sıkıntılı günlere, arkadan çelmelere ve ihanetlere rağmen 2 Ağustos 2014 tarihine dimdik ve yetki yeter sayısıyla giriyoruz. Ekmeğinizi bölmeye çalıştılar. Grev sonrası, kendi iç bünyemizde durum değerlendirmesi yapmamıza fırsat vermeden ameliyattan çıkmış bir hastaya saldırır gibi saldırdılar. Sizleri, bunalımda, uykuda yakalayıp sırtınızdan bıçakladılar. Bazı arkadaşlarımız dolduruşa gelip o sarı sendikaya gittiler. Sayıları 700 olduğunda bile 2.500 kişiyiz diyerek yalan söylemeye devam ettiler.

çelik-iş açıklama6

Eğer onların İsdemir’de 2500 üyesi varsa kendi adıma istifa etmeyen şerefsizdir diyorum. Bu sayının çok altında iseler ve istifa etmiyorlarsa onlar da şerefsizdir. İsdemir işçisinin ekmeğiyle oynamak istediler. Oyun bitti. 2 Ağustos’ta (bugün) süreç bitiyor. İstemeseler de yalan rüzgarı bitiyor” şeklinde konuştu.

İşveren, Gelen Mesajları Yalanladı

Genel Başkan Gül sözlerinin devamında ise; “Sarı sendikaya giden arkadaşlara sesleniyorum. Sizlerle bir sorunumuz yok, gelin 2 Ağustos’ta onurumuza, onur katın. Hepinizle kucaklaşalım. Piyonlar hariç herkesle kucaklaşmak istiyoruz. Çelik-İş Sendikası sizlerin yuvasıdır. Bu yuvada buluşalım.

İsdemir’de işveren adına mesaj atanlar oldu. Dayanışmaya geçmeseniz işten atılırsınız dendi. Durumu işverene bildirdik. İşveren yani İsdemir yönetimi bu mesajı yalanladı ve 12 nolu bir tamim yayınlayarak bunun gerçek dışı olduğunu, bu mesajları atanların ihbar edilmesini istedi. Buradan söylüyorum. 11 aylık süreçte İsdemir’de bir işçi bile atılmadı. Bundan sonra da atılmasına izin vermeyeceğiz: Ne çelik-İş’ten ne de metalden işçi çıkartılmasına izin vermeyeceğiz. Ancak kok işçisini beğenmeyenler, kok ünitesinde çalışmamak için 11 aydır raporla gezenleri de biliyoruz. Atılacaksa onlar atılır” şeklinde konuştu.

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, slogan, alkış ve sevgi gösterileri arasında sürdüğü konuşmasının son bölümünde ise Çelik-İş sendikası ile OYAK ve İsdemir yönetimi arasında bir sorun olmadığının altını çizerek, aksine işverenle iyi bir diyalog içinde olduklarını vurguladı.

Öte yandan, son yapılan bilgilendirme toplantısının ardından 2 Ağustos’a kadar Çelik-İş’e geçişlerin hızlanacağı ve yetki için açık ara önde olan Çelik-İş’in, daha ezici bir çoğunlukla yetki alacağı tahmin ediliyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here