Culha; “Eşitsiz Bir Seçimdi!”

0
48

nazım culha7Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonucunu Değerlendirdi:

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, Hatay’da Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na rekor oy çıkan ilçelerin başında Arsuz’un geldiğini söyledi.

Eşi Selda Culha ile birlikte Madenli İlkokulu’nda oyunu kullanan Nazım Culha, ilk kez halkın doğrudan cumhurbaşkanı seçtiği seçim sonuçlarıyla ilgili: “10 Ağustos’ta gerçekleşen 12. Cumhurbaşkanını belirleme seçiminin iki temel özelliği var. Bu seçim ilk olarak uzlaşma kültürünü ortaya çıkardı. 14 partinin uzlaşması ile ortaya çıkardığımız adayımız Ekmeleddin İhsanoğlu, tüm zorluklara rağmen çok kısa bir sürede önemli bir oy potansiyeli aldı. Seçimin karakterini ortaya koyan diğer bir faktör ise Türk Milleti ilk kez kendi cumhurbaşkanını kendisi seçti. Bu ülke siyaseti ve demokrasisi için önemli bir adımdır. Ancak, Cumhurbaşkanlığı seçiminin eşitsiz bir ortamda geliştiğini biliyorsunuz. Recep Tayyip Erdoğan tüm devlet olanaklarını ve kaynağı malum maddi gücü kullanarak geçerli oyların yüzde 51’ini alarak seçimi kazanmayı başardı. Erdoğan’ın bugüne kadarki politika tarzı ve ayrıştırıcı dili göz önünde bulundurulduğunda, yetmiş yedi milyonun Cumhurbaşkanı olabilmesi için daha birleştirici bir üslup kullanması gerekir. Oy kullanmayan seçmenin çok önemli bir kısmı bizim seçmenimizdir ve partimiz bu kesimi seçime katılmaya ikna edememiştir. Bu kesimlerin seçime katılmaması da Türkiye’nin kaderini değiştirmiştir. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, bu ülkeye yakışan bir cumhurbaşkanı olabilirdi, fakat olmadı. Umutsuzluğa kapılmak için bir neden yok, bu ülkenin aydınlık insanları mücadeleye devam edecektir” şeklinde konuştu.

İhsanoğlu’nun kazanması için tüm çalışmaları yaptıklarının altını çizen Culha; “Açıklanan sonuçların ülke genelinde arzuladığımız bir seçim sonucu olmamasına rağmen, ilçemiz genelinde sandıktan çıkan sonuçlar Arsuz’un aydınlık yüzünü tüm Türkiye’ye bir kez daha göstermiştir. Cumhurbaşkanı adayımızın seçimi kazanması için son ana kadar gerekli olan bütün çalışmaları yaptık. Seçim süreci boyunca vatandaşlarımızla bire bir görüşerek; mahalle ayırımı yapmadan herkese ulaştık. Seçim sonucunda da ilçemizdeki sandıklardan uzlaşı adayımız Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’na yüzde 75.50 oranında oy çıktı. Arsuz, bu oy oranı ile Hatay’da Defne ve Samandağ ilçelerinden sonra İhsanoğlu’na en fazla oy veren üçüncü ilçe olmuştur. Bu oy oranıyla da görülmüştür ki; Arsuz Halkı üzerine düşeni yapmıştır. Gönül isterdi ki; ilçemizdeki sandıklardan çıkan oy oranları ülke genelindeki sandıklardan da çıksın. Ama olmadı. Arsuzlu seçmenimize demokrasiye inandığı için teşekkür ediyor, sonucun memleketimiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here