‘Bir Kask Bir Hayat Demektir!’

0
80

ilçe emniyet müd1Uygulama ve Eğitimler Olumlu Sonuç Veriyor…

Trafikte Motosiklet sürücülerinin güvenliğinin sağlanması, motosikletler için güvenli ve huzurlu bir seyir ortamı sağlamak amacıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Dost Başa Bakar Projesi’ kapsamında yapılan denetleme, bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerinin olumlu sonuçlar verdiği belirtildi. Mobese kameralarına yansıyan görüntüler de sonuçların olumlu olduğunu gözler önüne serdi.

Mobese merkezi görevlileri, yaptıkları kontrollerde kask kullanmayan yolculara ve motosikletlerde tespit edilen fazla yolculara ceza uygulandığının bilinmesi gerektiğine işaret etti. Bu konu ile ilgili kural ihlali yapan sürücüler ile yaptıkları görüşmelerde ‘bizler sadece sürücü olarak kask kullanmamızın yeterli olacağını düşünüyorduk’ şeklinde yanlış bilgiye sahip olunduğunun anlaşıldığını da dile getiren yetkililer, motosiklete binen herkesin kask kullanmasının zorunlu olduğunu ve fazla yolcu taşınmaması gerektiğini de belirttiler.

Motosikletlerin karışmış olduğu trafik kazalarında genellikle motosiklet sürücülerinin kusurlu olduğu düşünülürken, trafikte motosikletlerin diğer araç cinslerine göre aynı haklara sahip olduğunun bilinmesi gerektiğini kaydeden yetkililer, ilçemizde de Tescilli 40.000 adet motosiklet olduğu ifade ettiler.

Motosikletlerin karışmış olduğu kazalar incelendiğinde, kavşak içerisinde ve dönüşlerde kazaların meydana gelmesinin, diğer araç cinslerinin motosikletler üzerinde duyarlı olmadıklarını gösterdiğini belirten yetkililer, 2013 yılı içerisinde İskenderun’da meydana gelen 538 yaralanmalı trafik kazasından 317’sine motosikletlerin karıştığına işaret ettiler. Kaza anında motosiklet sürücüsü ve yolcusu için araç kaportasının bedenleri olduğunu, kaza esnasında çarpışmanın şiddetine göre savrulma ile motosikletteki sürücü ve yolcuların başlarını koruyamadıkları, kasklı kazazedelerin ölüm ve yaralanma riskinin % 45 oranında azaldığını söylediler.

İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri çalışmalarda öncelikli amaçlarının insan sağlığı olduğu meydana gelen trafik kazaları sonucu morg ve yoğun bakım üniteleri önünde gözü yaşlı anne, baba, eş ve çocuklara tanık olmamak, güvenli ve huzurlu bir trafik ortamı sağlamak için denetim, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerine devam edeceklerini vurgulayarak; “Unutmayalım; Mesafeniz her ne olursa olsun, kaskınız mutlaka başınızda olsun. Bir kask bir hayat demektir” dediler.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here