Balıkçı Esnafı Sıkıntıda

0
103

balıkçılar sıkıntıdaİskenderun Su Ürünleri Kooperatifi İkinci Başkanı Celal Bilen, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı balıkçı esnafının sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Bilen, körfezde artan sanayileşmeden dolayı da balık çeşitlerinde azalma yaşandığını belirtti.

İskenderun körfezinde yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle balıkta azalma olduğunu dile getiren Celal Bilen; “Üzerine mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar eklenince balıkçı esnafımız zor günler geçirmektedir. Deniz suyunun ısınmasından dolayı körfeze balık gelmiyor. Bundan dolayı da tezgaha gelen balığı tüketiciler pahalı yemek zorunda kalıyorlar. Şuanda tezgaha olta balıkçılığından ve molazma yöntemi ile yakalanan balıklar geliyor. İnşallah havalar serinler, körfezde balık çeşitliliği de artar. İçerisinde bulunduğumuz Temmuz ayında geçen yıla oranla hava sıcaklığı çok yüksek derecelerde seyir ediyor. Gümrüklerde yaşanan sıkıntılardan kaynaklı uzun süreli beklemelerin yaşanmasından dolayı da balık ihracatı yapmak da güçleniyor” dedi.

Körfezimizde artan sanayileşmeden dolayı körfezin içler acısı durumda olduğunun da altını çizen Bilen, balıklarda azalma olduğu gibi çeşitlerde de azalma olduğunu söyledi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here