Yılmaz; “İhracatta Kullanılan Ahşap Malzemeler Mevzuata Uygun Olmalı”

0
55

itso açıklama12Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden yapılan açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelen kayıtlı yazıda, ihraç ürünleri ambalajlarında kullanılan ahşap malzemelerin uluslar arası mevzuata uygun olmamaları sebebiyle 2014 sayılı Kasım ve Aralık ayına ait 11 adet bildirim alındığının belirtildiği kaydedildi.

Konu ile ilgili yazılı açıklamada bulunan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Alınan bildirimlerin büyük bir kısmının bitkisel ve hayvansal ürünler dışındaki ürünlerin ihracatında kullanılan ahşap malzemeler olduğu ifade edilmiştir. Yazıda söz konusu ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin 04.12.2011 tarihli ve 28132 sayılı resmi gazetede yayımlanan ahşap ambalaj malzemelerinin Isıl işleme tabi tutulması ve işaretlenmesine dair yönetmelik hükümlerine göre işleme tabi tutulmuş ve uluslar arası mevzuat hükmüne göre (ISPM15) işaretlenmiş olması gerektiği belirtilmiştir.

Yazıda devamla, Avrupa Birliği, (AB) ve diğer ülkelerden alınan bu bildirimlerin elektronik sistem üzerinden diğer ülkeler tarafından da görülebildiği, bu nedenle ülkemizin bu alandaki imajının zedelendiği vurgulanmıştır. AB Üyesi ve diğer ülkeler tarafından ülkemiz menşeli ürünlere ilave tedbirler getirilmemesini teminen ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin uluslar arası mevzuata uygun olması ve ihracatlarına azami itina göstermeleri hususunda ilgili üyelerimize duyurulur” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here