“Yeni Bir Turunçgiller Krizi Kapıda”

0
40

narenciye tehlikedeTarım Danışmanı ZiraatYüksek Mühendisi Tanju Katipoğlu Uyardı;

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Tanju Katipoğlu, narenciye üretimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Narenciye üretiminde ürün arttırıcı en önemli unsurlardan birinin düzenli sulama olduğunun altını çizen Katipoğlu; “Bölgemiz neredeyse tamamen damla sulamaya yönelmiş durumda ve elektrik enerjisine bağımlı haldedir. Sulamanın yanı sıra gübrelemeler de damlama sulama yöntemiyle verilmektedir. Bu zaman itibariyle bahçelerin susuz kalması ürünün kalitesini ve verimini kesinlikle olumsuz etkileyecektir” dedi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Tanju Katipoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Son yıllarda turunçgiller piyasası büyük bir bunalım içerisinde. Herkes mandalina portakal piyasasının ne olacağını, mahsulün para edip etmeyeceğini düşünüp duruyor. Bölgemizin en önemli tarımsal ürünleri olan turunçgiller için tehlike kapının ardında. Sıcakların bastırmasıyla beraber bölgemizde sulama sezonu başladı. Bütün çiftçiler birinci ana ilaçlamasını yaptı ve artık sulama ile gübreleme işleri yoğunlaştı. Tam da bu sırada kooperatiflerin elektrikleri borçlarından dolayı kesilmeye başladı. Cumartesi günü Altınçağ Sulama Kooperatifinin su kuyularının elektriği borcundan dolayı kesildi Özelleştirmeden sonra bölgemizin elektrik idaresi kooperatif alacaklarına karşı atağa geçti. Derhal bir çözüm bulunmazsa bunun faturası üreticiye patlayacak bu gidişle. Üreticiler şimdiden kara-kara düşünmeye başlamış durumda. Bu konuyu Altınçağ Sulama Kooperatifi Başkanı Koray Ateş ve birkaç üretici ile görüştüm.

Koray Ateş konu hakkında ‘Bir ay kadar önce bir mutabakat imzaladık buna göre de bir ödeme planı oluşturduk ve ödeme yaptık. İkinci ödememiz 21 Haziran’da yapılacak idi. Fakat elektriğimiz 20 Haziran Cuma gecesi kesildi. Üstelik ödeme planının yanı sıra yeni gelen faturayı da derhal ödememiz hem de her kuyu için ayrı abonelik almamız için bastırıyorlar. Sanki kooperatif üzerinden üreticileri köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Özelleştirme bizi köşeye sıkıştırmış durumda. Çünkü tüm yatırımlarımızı kuyuları iyileştirmeye yönlendirdik.

Elbette alacaklarımızı tahsil etmekte de sıkıntımız var. Buna da son iki yıldır üreticimizin ürününün değerlendirilememesi büyük rol oynamıştır. Şu anda tüm risk bizim üzerimize atılmış durumdadır. Üretici ve bölge ürününün kalitesi yapılacak düzgün sulamaya bağlı durumdadır. Sulama alanı içindeki ürünlerin olumsuz etkilenmemesi için kuyuları en kısa sürede tekrar faal duruma getirmemiz gerekiyor’ dedi.

Görüştüğüm üreticiler de bu durumdan oldukça tedirgin olduklarını belirttiler. Ürün kalitesi için en önemli unsurlardan biri sulama ve sulamanın düzenliliğidir. Bölgemiz neredeyse tamamen damla sulamaya yönelmiş durumda ve elektrik enerjisine bağımlı haldedir. Sulamanın yanı sıra gübrelemeler de damlama sulama yöntemiyle verilmektedir. Bu zaman itibariyle bahçelerin susuz kalması ürünün kalitesini ve verimini kesinlikle olumsuz etkileyecektir.

Son yıllarda turunçgillerimiz don, dolu ve fiyat istikrarsızlıkları nedeniyle epey zarar gördü. Bölge ekonomisinde önemli bir yeri olan turunçgillerimizin ve diğer tarım ürünlerimizin zarar görmemesi için bu elektrik ve sulama problemi vakit geçirilmeden çözüme kavuşturulmalıdır.” Sedat İskenderoğlu/Dörtyol

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here