Yararlanıcı Kentlerden Biri İskenderun

0
55

Stratejik Yerel Yönetişim Projesi Sunumla Anlatıldı

İskenderun’un pilot kentler arasında yer aldığı Stratejik Yerel Yönetişim Projesi kapsamında, sunum düzenlendi. Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen sunuma, Belediye Başkanvekili Ahmet Birsel Aktaş, Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyesi İlyas Güden, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Saydam, İskenderun Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden Ali Kekeç ve ilgili belediye personeli katıldı.

Sunumun içeriğini, sosyo-ekonomik haritalama çalışması ve 6 pilot kentte yapılmış uygulamalar, İskenderun’da yürütülecek faaliyetler oluşturdu. İlk aşamada Adana, Antalya, Kocaeli, Malatya, Mardin ve Trabzon’da uygulanarak, çalışması tamamlanan projenin, ikinci aşamasında ise, İskenderun’un da arasında bulunduğu 20 pilot kent yer alıyor. Proje ile yerel düzeyde katılımcı stratejik yönetimi güçlendirmek için yerel yönetimlerin kapasitesini geliştirerek yerel yönetim reformunun kapsamını genişletmek hedefleniyor.

Proje kapsamında, iki gün süreyle kentimizde bulunan ekip, ilk olarak İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek’i makamında ziyaret etti. Daha sonraki gün ise sunum düzenlendi. Stratejik Yerel Yönetişim Projesi Farkındalık Yaratma Uzmanı Sezai Hazır, Stratejik Planlama Uzmanı Ali Ercan Özgür, Eğitim ve Etkinlik Uzmanı Asmin Kavas, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Araştırmacı Ülker Şener’in katıldığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Yusuf Civelek, yerel yönetimlerin güçlü olmasının önemine değindi.

Ziyarette, Stratejik Yerel Yönetişim Projesi Farkındalık Yaratma Uzmanı Sezai Hazır, Belediye Başkanı Civelek’e, projeyle ilgili bilgi verdi. Projeye uzman olarak katıldıklarını belirten Hazır, birçok ilin önünde olan İskenderun’un, ekonomik ve stratejik olarak da entelektüel birikimli bir kent olduğunu ifade etti.

Proje Çalışması 20 Kentte Devam Ediyor

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen sunumda konuşan Stratejik Planlama Uzmanı Ali Ercan Özgür, ilk aşaması 6 pilot kentte yapılan proje çalışmasının, 20 kentte devam ettiğini belirterek, “İskenderun bu yararlanıcı kentlerden biri” dedi.

Vatandaş memnuniyeti araştırmalarının (Vatandaş karnesi) altı pilot kentte proje aşamasında uygulandığını vurgulayan Özgür, kentteki paydaşlarca bir kent raporu oluşturulduğunu ifade etti. Sunumun ikinci bölümünde konuşan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Araştırmacı Ülker Şener de sosyo ekonomik haritalamanın amacını anlattı. Araştırmacı Ülker Şener, kentte yaşayanların gelir, eğitim, engelli durumu, mesleklerin yoğunlaştığı alanlar, girişimci kapasitesi, gençlerin yaşamı, genç istihdamı gibi çeşitli konularda sosyo-ekonomik haritalama çalışması yapıldığını ifade etti.

Slayt desteği ile düzenlenen sunum bitiminde konuşan Belediye Başkan Vekili Ahmet Birsel Aktaş, eğitim kadar, sosyal aktivitelerin de gerekli olduğunu vurguladı.

İskenderun’un, modern, hoşgörü ve kardeşlik içerisinde yaşanan örnek bir kent olduğunu belirten Farkındalık Yaratma Uzmanı Sezai Hazır, “Bu beni inanılmaz etkiledi” diye konuştu.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Yerel Düzeyde Katılımcı Stratejik Yönetişimin Geliştirilmesi projesi, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nce yürütülüyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here