Vekil Akgöl; “Keyfiyetle Memleket Yönetilmez”

0
43

hasan akgöl1CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Cilvegözü Sınır Kapısı’nda kontak kapatarak, kentteki kaçak akaryakıt denetimlerini protesto eden tır şoförlerini ziyaret etti.

Cilvegözü Sınır Kapısı ile Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı arasındaki tampon bölgeye yüklerini boşalttıktan sonra Hatay’daki denetimlerde depolarındaki yakıtın kaçak olduğu gerekçesiyle kendilerine haksız yere ceza yazıldığını öne sürüp, Cilvegözü’nde kontak kapatan TIR şoförlerinin eylemi yaklaşık 15 kilometrelik kuyruk oluşturdu. Uluslararası nakliyecilik yapanların gittikleri ülkede 550 litre yakıt alma hakkı olduğunu ve bu hakkın kendilerine verilene kadar tampon bölgeye geçiş yapmayacaklarını belirten sürücüler Cilvegözü Sınır Kapısı’nda tepkilerini sürdürdü.

Tır şoförlerinin sorunlarını dinleyen ve çözülmesi uğruna gereken tüm girişimlerde bulunacaklarını belirten Milletvekili Akgöl, ziyaretlerinin amacında siyaset yapmak olmadığını belirterek; “Her zaman söylediğimiz gibi aslında bataklığın kurutulması gerekir. Mazottan yana çiftçi ve nakliyeci olmak üzere iki mağdur kesim var. İki de mağrur kesim var biri gemici, diğeri uçakçıdır. Bu iki kesime mazotu nasıl ucuz veriyorsanız, çiftçi ve nakliyeciye de ucuza verin” diye konuştu.

hasan akgöl2

“Biz Yanınızdayız…”

1998 yılında çıkan bir kanunla uluslararası nakliyecilik yapan araçlara gittikleri ülkeden 550 litre yakıt alma hakkı tanındığını belirten Akgöl; “Bu güne kadar yasa uygulanmadı. Nedeni ise istediğin yerde uygularsın, istediğin yerde uygulamazsın. Böyle keyfiyetle bir memleket yönetilemez. Bu memleketi kim yönetiyor? Bir hükümet var. Hatay’da ve Türkiye’deki bürokratlar da hükümete bağlı. Sonuç olarak vali, yardımcısı, müsteşar, gümrük müdürü hepsi hikaye ve detaydır. Hepsinin tek bağlı olduğu yer Başbakanlık ve hükümettir. Hükümetin verdiği talimatı burası uygulamak zorundadır. Ancak dik duran adam gibi bir vali ise vatandaşın mağdur olduğunu savunarak uygulatmayacağını söyler. Kendini hükümete adamış, hükümetin askeri olmuş bir vali ile çalışırsa olay bu safhaya gelir.

Sınırın işlemesi lazım, çünkü Reyhanlı’nın can damarıdır! Bu sınırda öncelikle nakliyeci ve çiftçinin yaşaması gerekir. Hedefimiz budur. Bununda normale dönmesi gerekir. Öbür tarafı kontrolsüz hale getiren kim, sen değil misin? Kontrollü hale getir şoför de yükünü götüreceği yere kadar götürsün. Buradaki mağduru da idare etmek zorundasın ya da vatandaşı bu yola göndermeyeceksin. Mazotta ÖTV-KDV kalkacak ki şartlar aynı hale gelecek. Ucuz mazot yapacaksın, vatandaşı nakliye ve çiftçiyi mağduriyetten kurtaracaksın. Açtım, kapattım olmaz, bu insanların ekmeğe ihtiyacı var. Biz yanınızdayız!” dedi.

Lütfü Savaş ise gümrük kapılarının hükümetin tasarrufunda olduğunu, büyükşehir belediye başkanına bağlı olmadığını belirterek; “Hükümetin valisi vardır. Yetkili olan validir. Büyükşehir belediyesinin tasarrufunda değildir. Sizlere manevi destek için buradayız” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here