Sönmez; “Yaşamın Her Alanında Kalıcı Bir Barış Ortak Özlemimizdir”

0
40

çevre koruma derneği3İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Barış Sönmez; “Yaşamın Her Alanında Kalıcı Bir Barış Ortak Özlemimizdir”

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle basın toplantısı düzenleyen İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Barış Sönmez; “Barış, Yaşamın sürdürülebilirliği için vazgeçilmezdir, yaşamsaldır” dedi.

Bu yıl Dünya Barış Gününün ülkemizde ne yazık ki her zamankinden daha farklı koşullarda yaşandığını vurgulayan Sönmez, her yerde savaş ve savaş tehdidi olduğunu hatırlatarak; “Bu topraklarda yaşamını sürdüren, etnik kimliği, dili, dini, cinsi ne olursa olsun her bireyin özgürleşmesi, bireyler, kurumlar arasındaki ilişkilerin demokratikleşmesi ve barışçıl bir nitelik alması, yaşam koşullarımızın iyileştirilmesi, Anadolu topraklarının güler yüzlü mutlu insanlar ülkesi olması umudumuzdur” diye konuştu.

Bunun yanında Doğa-İnsan ilişkisinin de barışçıl olması gerektiğini savunan bir kuruluş olduklarının altını çizen Sönmez; “Her gün doğal ve kültürel değerlerimizin rant uğruna yok edildiğini, hukukun göz ardı edildiğini üzülerek izliyoruz. Ülkemiz ormanlarının, tarım alanlarının yok edilmesini, madenlerin kâr hırsı ve çıkar amaçlı olarak talan edilerek topraklarımızdaki yaşamsal değerlerin yok edilmesini; suyun, su kaynaklarının ticarileştirilerek bir meta haline dönüştürülmesini, kıyıların yağmalanmasını, denizlerin doldurulmasını, yenilenebilir temiz enerji kaynaklarının kullanılmamasını, nükleer santralleri, termik santralleri barışçıl olmayan eylemler olarak değerlendiriyoruz.

Ülkemizde, bölgemizde ve tüm evrende barışın egemen olması, doğanın, doğal ve kültürel değerlerimizin korunması, bu toprakların sürdürülebilir yaşamsal değerlerle gelecek kuşaklara taşınması son derece önemlidir. Çünkü biliyoruz ki, savaş sadece can almıyor bina yıkmıyor, doğayı çevreyi de yakıyor, yıkıyor, yok ediyor.

Bu anlayış temelinde İskenderun Çevre Koruma Derneği olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yaşamın her alanında Barış’ın egemen olduğu bir Dünya özlemini paylaşıyoruz. Tüm çevre duyarlılarını, tüm barış yanlılarını, bu temelde tavır almaya, seslerini yükseltmeye,  yönetme sorumluluğunu üstlenenleri de bu temelde somut adımlar atmaya çağırıyoruz” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here