“Temiz ve Yenilenebilir Enerji Stratejileri Yaşama Geçirilmeli”

0
73

çevre koruma derneği4İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Barış Sönmez’den ‘Soma’ Açıklaması;

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Eczacı Barış Sönmez, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında Soma’daki termik santral ve maden ocağına değindi. Soma Termik Santralında yakılan linyit kömürünün Soma Kömür Ocağı’ndan çıkartıldığını kaydeden Sönmez; “Termik Santraller sadece çevresinde yaşayanları değil, yakmakta oldukları kömürü çıkartanları da öldürüyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Soma’da yaşanan maden faciası öncesi, Soma’daki maden ocaklarında meydana gelen kazalarla ilgili verilen araştırma önergesinin AKP milletvekillerinin oyu ile reddedildiğini hatırlatan Sönmez; “İktidarın emek ve can güvenliği karşısındaki tavrı, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusundaki çözüm önerilerini ve katkıları reddetmesi, sorumlular ve çalışma koşulları hakkında bir araştırmaya dahi tahammül edememesi ile bir kez daha anlaşılmıştır. İşçi ölümlerinde Avrupa da birinci, Dünyada ikinci sırada olan ülkemizde bu sorunun üzerine gitmemek, önlem almamak, yaptırım uygulamamak, 100 yıl önce Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanmış örneklerle geçiştirilemeyecek kadar vahimdir. Hükümetin kamu denetimini, işçi sağlığı ve iş güvenliğini yok sayan anlayışı; sermayenin azami kâr hırsı, özelleştirme, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, güvenlikle ilgili yapılması gereken harcamaların gereksiz masraf olarak görülmesi; ülkemizde bugüne kadar pek çok çalışanın yaşamına mal olmuş ve olmaya devam etmektedir. Oysa tüm dünyada olduğu gibi özellikle emeğe dayalı çalışmanın ve iş gücünün yoğun olduğu ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği, üzerinde durulması gereken öncelikli bir konudur” diye konuştu.

‘Çok Tehlikeli’ sınıfına giren iş kollarında çalışanların yaralanmalarını ve hayatlarını kaybetmelerini engelleyecek çağdaş ülkelerin uyguladığı tedbirlerin, ülkemize daha fazla acı yaşatmamak için biran evvel yasal düzenlemeler ve denetimler ile hayata geçirilmek zorunda olduğunu vurgulayan Sönmez; “Soma Termik Santralı geçen yıl özelleştirildi. Santralı satın alan şirket hiçbir iyileştirme önlemi almadığı gibi santralden daha çok kâr etmek amacıyla giderleri azaltmayı önceliyor. Bu da; Soma kazasında yaşandığı gibi daha çok vardiya, daha çok vasıfsız işçi çalıştırmaya varan olumsuzlukları getiriyor. Buna denetimsizlik, siyasi kayırmalar ve göz ardı etmeler de eklenince, üzücü sonucu hep birlikte yaşamaktayız.

Kısaca Fosil Yakıtlar olarak adlandırılan kömür, petrol ve doğal gaz kullanımının küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine neden olduğu, bu nedenle de artık kullanılmaması gerektiği, aralarında Berlin ve Londra gibi büyük kentlerinde bulunduğu Avrupa’da 70, Dünya’da 300 den fazla büyük kent enerji planlamalarını %100 Yenilenebilir enerjiye dayalı olarak geliştirmektedirler. Çözüm; Enerji üretiminde de ısınmada da kömürü ve diğer fosil yakıtları yaşamımızdan çıkartmak. En kısa zamanda Temiz ve Yenilenebilir Enerji Stratejilerini yaşama geçirmek olmalıdır” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here