Tek Kurtuluş Yolu; Öncesinde Aşı Yaptırmaktır!

0
92

çocuk felci1Sağlık Merkezi Çocuk Felci Aşı Kampanyası Başlattı

Sağlık Bakanlığına bağlı İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi, 18-24 Kasım Çocuk Felci Aşı Kampanyası nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Çocuk felcinin önemine vurgu yapılan açıklamada kampanyadan da söz edildi. Açıklamada 5 yaş altı tüm çocukların aşılarının yapılabilmesi için 18-24 Kasım tarihleri arasında aşı kampanyası başlatıldığı duyurulurken, kampanyaya halkın duyarlı olması istendi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Çocuk felci (poliomyleit) özellikle sinir hücrelerine zarar veren, sakat bırakan ve tedavisi olmayan bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuk felci virüsü (polio) vahşi bir mikrop olup çok hızlı yayılım göstermektedir. Tek kurtuluş yolu öncesinde aşı yaptırmaktır.

Çocuk felci dünya çapında eradike edilmek istenmektedir. Bu amaç doğrultusunda çocuk felcinden korunmak için polio (OPA) aşısı yapılmaktadır. Polio aşısı yapıldığı insanların hemen hemen hepsini %95 oranında korumaktadır.

1994 yılında yürüttüğümüz benzer ‘’Polio Aşısı Kampanyası’’ ile ülkemizden bu hastalık tamamen silinmiş olmakla beraber, dünyada gelişen olaylar yüzünden, Sağlık Bakanlığımız çalışmalarını tamamlamıştır. Özellikle 0-59 ay, yani 5 yaş altı çocukların tamamının aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın, önlem olarak oral polio-çocuk felci aşısı ile aşılanmalarını kararlaştırmış ve polio (OPA) aşısı kampanyasını başlatmıştır.

Bu sebeple ilçemizde 5 yaş altı tüm çocuklarımız, Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezi personelleri tarafından aşılanacaklardır. Aşı, ağızdan damla damlatmak suretiyle uygulanacaktır. İlçemizde aşı uygulama tarihleri 18-24 Kasım 2013 tarih aralığında gerçekleştirilecektir.

Aşı Kampanyasına vatandaşlarımızın gereken hassasiyeti göstermeleri ve 0-59 ay yani 5 yaş altı çocuklarını çocuk felcine karşı bağışıklama için hizmet veren sağlık personeline aşı kampanyası dahilinde aşılatmaları önemle duyurulur.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here