Saint Pierre ve Saint Paul Bayramı Kutlandı

0
87

senpiyer bayramı3Hıristiyan cemaatince her yıl 29 Haziran tarihinde kutlanan Saint Pierre ve Saint Paul Bayramı nedeniyle, restorasyon çalışmaları devam eden St. Pierre Kilisesi önünde ayin yapıldı. Çalışmalar nedeniyle kilise içerisinde yapılamayan ayin, kilisenin bahçesinde düzenlendi. Ayini, İzmir Başpiskoposu Monsenyör Ruggero Franceschini ve Antakya Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domenico Bertogli yönetti.

Çevre il ve ilçelerden de çok sayıda Hıristiyan vatandaşın katıldığı ayinde bir konuşma yapan Franceschini, dünyada barış, sevgi ve huzurun hakim olmasını dileyerek, Ortadoğu’da akan kanın durması için dua ettiklerini söyledi. Bertogli de farklı coğrafyalarda bugün düzenlenen ayinlerde dünya barışı için dua edildiğini vurguladı.

Bayram Kutlamaları Kapsamında Müzik Programı Düzenlendi

Saint Pierre ve Saint Paul Bayramı etkinlikleri kapsamında ‘İnançların Ezgileriyle Barışa Doğru’ isimli müzik programı da düzenlendi.

Samandağ ilçesine bağlı Batıayaz Mahallesi’nde bulunan eski Ermeni Kilisesi’nde gerçekleşen etkinlikte Antakya Polifonik Müzik Korosu dünya barışı için şarkı söyledi. Koro şefi Sezgin Suna, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, amaçlarının müzikle barışa dikkati çekmek olduğunu kaydetti.

Ortadoğu’da daha çok hissedilen savaşın kötü etkilerini ortadan kaldırmak, barışı her ortamda etkin kılmak için barış temalı şarkıları seslendirdiklerinin altını çizen Suna, insanlara müzikle ve seslerle bir şeyler ifade etmeye çalıştıklarını belirtti.

Alman Rahibe Barbara Kallasch da farklı inanç ve milletlerin müzikleriyle dünya barışı için bir araya gelerek, mesaj verdiklerini söyledi.

Yaklaşık bir saat süren etkinlikte koro seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla izleyenlerden büyük beğeni topladı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here