Nissan İskenderun’da Üretilebilir!

0
123

nissan üretimi1İskenderun Demir Çelik fabrikasının yassı mamul üretimine girmesinin ardından, kentimizin beyaz eşya ve otomotiv sektörünün cazip merkezi haline gelebileceği dillendiriliyordu. Bu konunda Renault ile ortaklığını sürdüren OYAK Grubu Başkanı Celal Çağlar, Nissan’la da Türkiye’de üretim yapmak istediklerini, yatırımın İskenderun ya da Bursa’da olabileceğini söyledi.

OYAK Otomotiv ve Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar, OYAK Grubunun Renault ile yürüttüğü ortaklığın yanı sıra, Japon Nissan ile de Türkiye’de üretim yapmak istediklerini, 2-3 yıl içinde özellikle Nissan yatırımı için ciddi bir şans olabileceğini söyledi. Çağlar, yatırımın İskenderun ya da Bursa’da olabileceğini belirtti.

Değerlendirme toplantısında konuşan Başkan Çağlar, grubun otomotiv sektörü yatırımları ile ilgili olarak da Renault ortaklığının yanı sıra, Japon Nissan’ın da Türkiye’de üretim yapmasını istediklerini belirterek; “Orta Doğu ve Avrupa’da bir otomobil ihtiyacı olduğu anda biz Nissan’la birlikte Türkiye’de otomobil üretimine başlayacağız. Benim hayalim Türkiye’de Nissan’ı üretime sokmaktır. 2-3 yıl içinde otomobilde, özellikle Nissan yatırımı için ciddi bir şans olabileceğini düşünüyorum. Yatırımın olması durumunda üretilecek modellerin tamamı yeni bir model olacaktır. Bir otomobil yatırımında, sıfırdan bir modeli oluşturmak için yaklaşık 2 milyar dolar yatırım gerekmektedir. Fabrika kurmak maliyet açısından çok önemli değil. Otomobil için önemli olan modelin kendisi ve onun için gerekli olan mühendislik ve kalıp yatırımıdır. Bu da yaklaşık 2 milyar dolardır” dedi.

Olası bir Nissan yatırımının nerede olabileceği konusunda da bilgiler veren Başkan Çağlar; “İskenderun Demir Çelik içindeki araziler uygun, Bursa’da da Renault’un yanında uygun yer var. Hatta Renault’un içinde dahi düşünülebilir. Şu anda 350,000 adet kapasitesi var, bunun 100,000 adedi neden Nissan için kullanılmasın” diye de konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here