Nijer Büyükelçisinden İTSO Yönetimine Ziyaret

0
69

itso-nijer ziyaret1Nijer’den gelen büyükelçi ve müsteşarlar İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) yönetimine nezaket ziyaretinde bulundular.

Afrika ülkesi olan Nijer’den Adam Abdouleye Dan, Maradi Büyükelçisi ve Moussa Dourfaye Müsteşar, Murat Efendi Ataaer iş adamı ve tercüman Ousmane Sadou İskenderun ekonomisi hakkında fikir almak için İTSO yönetimi ile görüştüler.

Mali Müşavir Hayat Felah ve Zafer Kutlu’nun müşavirliğini yaptıkları iş adamları ile birlikte Türkiye’ye gelen Nijerli iş adamları ve büyükelçiler İskenderun’a hayran kaldılar. Nijer’in yatırım açısından son derece potansiyel bir ülke olduğunu belirten Nijer’in Maradi Büyükelçisi Adam Abdouleye Dan, İskenderun’un ekonomik ve jeopolitik olarak önemli bir şehir olduğunu, liman ve demir çelik sanayisinde de söz sahibi olduğunu öğrendiklerini belirterek; “İki ülke iş adamları arasında yatırım yapılabilir. Osmanlı imparatorluğu döneminde başlayan kardeşlik ilişkilerimizi devam ettirmek istiyoruz. Bizler Türk halkına çok güveniyoruz” dedi.

itso-nijer ziyaret2

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise; “İskenderun Demir-Çelik sektörünün yanı sıra limanı ve filtre sektörü ile çok önemli potansiyele sahip bir şehir. Türkiye’de ilk 100 firma arasında bulunan şirketler de bizim kentimizde dünyanın dört bir tarafına demir ihraç etmektedir.  İskenderun’dan daha önce Afrika ülkelerine yatırım amaçlı giden iş adamlarımız oldu. Ancak Nijer’in bu zengin madenlerinin olması buradaki yatırımcılarımız için de fırsat olabileceği kanısındayım” şeklinde konuştu. Ziyaretin anısına İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz Nijer yetkililerine kahve ve fincan takımı hediye ederken, Nijer yetkilileri de İTSO Yönetimine kendi ülkelerine has bir tablo hediye ettiler.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here