Muratoğlu; “Adalet Hizmetleri Sağlıklı Bir Yapıya Kavuşamadı”

0
104

Türk Büro-Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu, ülkemiz gündeminde en çok tartışılan konuların başında “adalet ve adaletin kararları” geldiğine işaret etti. Muartoğlu, her geçen gün artan suçlarla birlikte, yeni kurulan adliye binalarına sürekli istihdam edilen memurlara rağmen; adalet hizmetleri bir türlü sağlıklı bir yapıya kavuşamadığını söyledi.

Başkan Muratoğlu, “Adalet çalışanları, ağır iş yükü altında ezilirken, yetmezmiş gibi kazanılmış hakları tek tek ellerinden alınmaktadır. En zor şartlar altında çalışan kamu personeli adalet çalışanlarıdır. Buna rağmen; maalesef ki, en çok hakkı yenen hor görülen kesim de bu kesimdir. Bu yılbaşında milletvekili ve gazetecilere yasadaki adı ile “Fiili Hizmet Süreci Zammı”  TBMM’den geçmiş, Cumhurbaşkanı da onaylamıştır.

Bu düzenleme ile milletvekilleri, maden işçileri gibi yıpranma haklarından sınırsız yararlanma hakkına sahip olmuşlardır. Söz konusu gelişmeler üzerine Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan “Hakim ve Savcılar” da yıpranma payı talebi ile harekete geçmişlerdir. Adalet Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde 4. yargı paketi’ni TBMM’ye göndereceği kamuoyuna yansımıştır. Türk Büro-Sen olarak, 4. yargı paketi içerisine adliye çalışanlarının bazı ekonomik ve sosyal haklarının alınması için yeni bir çalışma başlatmış bulunmaktayız” diye konuştu.

Adalet Bakanlığına toplu dilekçe gönderdiklerini kaydeden Muratoğlu; “Adalet çalışanlarını bir bütün olarak gören sendikamız, yıpranma payını tüm çalışanların hak ettiğini, bu güne kadar adalette yapılan sınıf ayrımcılığı nedeniyle, Adalet  çalışanlarının mağdur edildiğini ve çalışma barışının sağlanabilmesi için başta yıpranma payı olmak üzere; çalışanların ellerinden alınan fazla mesailerle, yıllardır talep ettiğimiz mübaşirler dahil Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan personelin Genel İdari Hizmetler sınıfına geçirilmesi için Türkiye genelinde bir imza kampanyası başlatılmıştır.

Sayın Adalet Bakanı’na hitaben yazılan dilekçeler, dün itibariyle tüm illerimizde yapılan kitlesel basın açıklamalarının ardından Sayın Bakan’a gönderilmiştir. Türk Büro-Sen olarak, taleplerimiz yerine getirilene kadar işyerlerimizde her türlü meşru eylem ve etkinliklerimizi devam edeceğiz” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here