Meteorolojik Toz Taşınımı Nefesleri Kesti

0
209

toz bulutu1Hava sıcaklıklarının son günlerde arttığı şehrimizde dün yaşanan tozlu hava ise insanları bunalttı. Suriye üzerinden gelen toz bulutları, dün Hatay’ın üzerine çöktü. Trafikte görüş mesafesini 10 metreye kadar düşüren toz bulutu nedeniyle insanlar nefes almakta zorlandı.

Dün sabah saatlerinden itibaren Suriye üzerinden gelen toz bulutu il genelinde etkili oldu. Toz bulutu nedeniyle kent adeta sarıya boyanırken, trafikteki görüş mesafesini de yer yer 10 metreye kadar düşürdü. Görüş mesafenin düşmesiyle trafikte araçlar güçlükle ilerledi. Ayrıca vatandaşlar toz bulutu nedeniyle sokakta nefes almakta zorlandı.

Toz bulutunun en çok etkilediği ilçelerden biri de Suriye sınırındaki Reyhanlı İlçesi oldu. Vatandaşlardan Ayhan Yıldırım, ilçenin tamamında etkili olan toz bulutunun hayatı olumsuz etkilediğini söyledi. Uzmanlar ise astım, tansiyon ve kalp hastalarını toz bulutu dağılana kadar sokağa çıkmamaları yönünde uyardı.

toz bulutu2

Meteoroloji’den Açıklama

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü verilerine göre meteorolojik toz taşınımının, Hatay’ın yanı sıra Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis’te de yaşandığı belirtildi. Bu şehirlerde etkili olan toz taşınımının görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme ve sağlık sorunları gibi olumsuzluklara yol açabileceği ifade edildi.

Adana Valiliği Uyardı

Adana Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, toz taşınımının yol açtığı olumsuzluk nedeniyle, trafik kazalarının önlenmesi adına sürücülerin dikkatli olmaları gerektiği ifade edildi. Sürücüler kadar özellikle KOAH başta olmak üzere solunum ve kalp hastalığı olanların dikkatli olması istenirken, ayrıca anız yakımının da toz taşınımı ile birleşerek olumsuzluğu tetiklediği aktarıldı. Anız yakımı ile ilgili tüm denetimlerin Jandarma Komutanlığı, Emniyet, Çevre ve Şehircilik ve Tarım İl müdürlükleri ile belediyelerce koordineli şekilde yürütüldüğü ve cezai yaptırımların uygulandığı kaydedildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here