Medeniyetler Korosu Şarkılarını İspanyol Şef Figueras’ın Anısına Söyledi

0
59

medeniyetler korosu7Hatay Valiliği öncülüğünde  Hatay İl Yenilik Platformu Projesi kapsamında düzenlenen “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliği kapsamında geçtiğimiz Perşembe günü Antakya Medeniyetler Korosu da bir konser verdi. Farklı din ve mezheplere mensup insanlardan oluşan, ilimizi ve ülkemizi ulusal ve uluslararası alanda en iyi şekilde temsil eden koronun seslendirdiği şarkılar, geçirdiği kalp krizi sonucu ilimizde hayatını kaybeden İspanyol şef Figueras’ın ruhuna atfedildi.

Konser öncesinde bir konuşma yapan Koro Başkanı ve Koro Şefi Yılmaz Özfırat, İspanyol şef Figueras’a Allah’tan rahmet dilerken; “En çok bugün, insanların birbirini sevdiği bir dünya yaratma ihtiyacı var. Gerçekleştirilen bu etkinlik gibi güzel şeyler yapıldıkça dünyanın her yerine barış ve huzurun geleceğine inanıyoruz. Bunda az da olsa katkımız oluyorsa ne mutlu bize!” diye konuştu.

Yaklaşık bir saat süren konserde farklı diller, farklı dinler ve farklı mezheplere ait şarkıları başarı ile seslendiren koro üyeleri, davetliler tarafından ayakta alkışladı.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri kapsamında ilimize gelen yerli ve yabancı konuklara hoş bir müzik ziyafeti yaşatan koro üyelerine teşekkür ederek, Figueras’a da Allah’tan rahmet diledi. Etkinlikte ayrıca konserin gerçekleşmesinde katkısı bulunan Meclis Kültür Merkezi Müdürü Meri Köşkeroğlu’na, organizasyona desteği olan işadamı Fatih Tosyalı tarafından teşekkür plaketi verildi.

mutfak günleri4

Defne Defnedir Yürüyüşü…

“Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliği kapsamında yine Perşembe günü gerçekleşen “Defne Definedir” yürüyüşü ise renkli görüntülere sahne olurken, yöre halkının faaliyetleri yerli ve yabancı konukların büyük ilgisini çekti. Samandağ ilçesindeki Yoğunoluk Mahallesi’nde başlayan yürüyüş Hıdırbey Mahallesi’ne kadar yaklaşık 2 kilometrelik Defne Yolu boyunca gerçekleşti.

Katılımcılar, yol güzergâhı boyunca yöre insanının defne ağacından meyveleri ve yaprakları toplamasına, kaynatarak sabun haline getirmesine, tandırda ve sacda ekmek yapmasına, yöreye özgü yemekleri odun ateşinde pişirmesine, köy yoğurdu ile yayıkta mis kokulu köpüklü ayran yapmasına tanıklık etti ve bu anları ölümsüzleştirmek için bol-bol fotoğraf çektiler.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here