“Kendi Getirdikleri Yasalara Saygıları Yok”

0
60

lütfü savaş33Başkan Savaş, Gündeme İlişkin Soruları Yanıtladı, AKP Grubuna Yüklendi…

Mecliste yaşanan sorunlara da değinen Savaş; “Yasalar dışında hiç bir iş yapmam. Bu yasaları AKP hükümeti getirdi. Getirdikleri yasalara uymuyorlar kanunları çiğniyorlar. 50 kişiler diye her istediklerini yapamazlar” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Mazman Medya grup radyolarında Mithat Öztürk’ün hazırlayıp sunduğu Günışığı programına katıldı. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başkan Savaş, Hatay geneli ile ilgili bir çok konuyu da aydınlattı.

17 Ağustos 1999 depremi anılarak başlayan radyo programında Mithat Öztürk’ün sorduğu ve bir çok Hataylının da merak ederek endişe duyduğu Hatay’da olası deprem önemleri nelerdir sorusu üzerine Başkan Savaş: “Depremle ilgili olarak en üst düzeyde hazırlık yaptık. Her bölgenin sıvılaşması farklı. Bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz. Temennimiz o ki deprem olacaksa bile yer altındaki gerginliğin azaltılması olası bir depremde hasarı minimize edecektir. Hataylılar bu konuda müsterih olsunlar” dedi.

“Terörün Her Türlüsünü Lanetliyorum”

Son günlerde artan terör olaylarına da değinen Başkan Savaş; “Terör ile ilgili önlem alınmadı. 2002’de sıfıra yaklaşan terör olayları neredeyse bitme noktasına geldi ama şu anda maalesef 40 günde 41 Şehit haberi ile yıkıldık. Şehit düşen tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Teröre karşı öncelikle bilimsel olarak, sonra da siyasal anlamda önlemler alınmalıdır. Alırken de gelecekte kaygı duyulacak şeyler yapılmamalı. Terörün her türlüsünü lanetleyerek kınıyorum” dedi.

“Araç Sıkıntımız Yok”

15 ilçeye aynı anda hem alt yapı hem de üst yapı olarak eşit şekilde hizmet edebildiklerini kaydeden Savaş; “15 ilçemizde hizmet binalarımızın hemen hemen tamamı bitti. Normal şartlarda 3 yılda büyükşehir kuruluyor ama biz çok şükür 1.5 yılda %90 yapılandık. İtfaiye ve iş makinesi konusunda büyük adımlar attık.  İtfaiye araçlarımıza 20 metre merdiveni bulunan 18 tane modern İtfaiye kamyonunu filomuza kattık. Bunun yanında 20 tane 68 metre uzunluğunda merdiveni bulunan kamyon da Hataylıların hizmetine yakında sunulacak. 160 ayrı noktada aynı anda hizmet vermekteyiz, 40 civarında yeni itfaiye aracını filomuza katacağız. Hatay’ın her noktasına ulaşacağız” dedi.

“Gönül Yapmaya Geldik”

İl geneli sorunlara da değinen Başkan Savaş: “Olay yol yapma köprü yapma değil. İşin temelinde gönül yapma işi vardır. Devlette yapılan işlerin belli muhataplarla paylaşılması lazım. Bunların tutanak içerisinde olması lazım. Büyükşehir’i çalışmaz hale getirmek için 11 belediye başkanı ve AKP grubu canla başla çalışıyor. Biz Büyükşehir olarak ve ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yasalar dışında hiç bir iş yapmam. Bu yasaları AKP hükümeti getirdi. Kendi getirdikleri yasalara saygıları yok. Getirdikleri yasalara uymuyorlar kanunları çiğniyorlar. 50 kişiler diye her istediklerini yapamazlar. Hatay’a hizmet etmek yerine zarar veriyorlar. 14.08.2015 tarihli meclis toplantımızı terk ettiler. 15.08.2015’de 2. defa toplandık, o toplantımıza da katılmadılar. Şimdi kanun size yetki vermemiş. Siz bu kanunu çiğnemeyip kanunu düzgün çıkarsaydınız. Karşıma koydukları rakibi, adayları da, mevzuatı da, yetkileri de kendileri çıkardı. CHP veya MHP çıkarmadı. Bu yetkileri bana hükümet verdi. Ben yetkimi kullanacak kadar muktedir yapıdayım. Bugüne kadar biz Ankara’ya, bakanlıklara çeşitli yazılar gönderdik, 83 yazımıza daha 9 aydır cevap gelmedi. Geri dönüş bile sağlamadılar. Hatay halkına yapılacak olan hizmetlerimize cevap vermedikleri gibi engel olmaya çalışıyorlar. Vergiyi 7. sırada veriyoruz ama hizmet alamıyoruz. Hataylıya haksızlıktır bu. Hatay’ı her ortamda iyileştirmek için çabalıyoruz. Herkesin kendi sorumluğunu iyi bilmesi lazım. Biz 15 ilçemizi de evladımız gibi görüyoruz, siyasi kaygı gütmeden hizmet ediyoruz. Kumlu ve Erzin’de arıtma tesisi için yazılar gönderdik. Bakanlıktan ve İlçe Belediye Başkanlarından henüz bir ses çıkmadı. 9 aydır bekliyoruz hizmetimizi engelliyorlar” şeklinde konuştu.

“2018 Yılına Kadar İçme Sularımız Tertemiz Akacak”

İçme suyu konusuna da değinen Başkan Savaş; “İçme suyu konusuna gelince, su fiyatlarını biz tek başımıza vermedik. Tüm siyasi partilerin temsilcilerinin ortak kararıdır. İşin içinden çıkamayınca 3 olağan üstü oturum gerçekleştirdik ama AKP grubu fiyatları aşağıya çekmeye yanaşmadı. Üniversiteden getirdiğimiz bilirkişi ile su fiyatlarını belirledik. Birilikte onayladık, mahkeme sonuçlarını bekliyoruz. Hatay yaptığımız tüm hizmetleri hak ediyor. Helalı hoş olsun. Su faturaları aylık okunmaya başlayacak, düzenli gelecek. 2018 yılına kadar içme sularımız tertemiz akacak ve güvenilir bir şekilde içilebilecek. İçme suyu borularını değiştiriyoruz  ve her mahalle her sokağın Hatay genelinde bütün şebekeleri sıfırlayıp daha sağlıklı borular ile değiştireceğiz” diyerek Hataylılara rahat bir nefes aldırdı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here