Kavsak; “Rotterdam’da Ne Varsa, İskenderun’da Hepsi Var!”

0
126

dto-liman paneli1Kahramanmaraş’ta Sanayicilere İskenderun Körfezi’ndeki Limanlar Tanıtıldı…

Deniz Ticaret Odası (DTO) İskenderun Şubesi tarafından düzenlenen “İskenderun Körfezi’nde faaliyette bulunan liman işletmelerinin hizmet standartları ve kapasitelerinin tanıtılması” konulu toplantı Kahramanmaraş Ticaret Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleşti.

Konferansa, Kahramanmaraş Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri, İskenderun Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda sanayici katıldı.

Kahramanmaraş Ticaret Odası’nın ev sahipliğini üstlendiği toplantıda konuşan KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Gölcü; “Kahramanmaraş; bir milyonu aşkın nüfusu, 2 milyar doları geçen dış ticaret hacmi, 3,5 milyar dolar sanayi üretimi, 1 milyar dolar tarımsal üretimi, 4 milyar dolar kredi hacmi, 5 milyar dolar reel sektör yatırımı ile ciddi bir potansiyele sahiptir. Türkiye’de iddialı olduğu sektörlerde gerçek bir başarı öyküsü yazan Kahramanmaraşlı sanayiciler, 870 sanayi tesisinde; Türkiye ipliğinin %35’ini, kumaşın %10’unu, metal mutfak eşyalarının %60’ını, çimentonun %9’unu, kâğıdın %20’sini,  üreterek ciddi bir dış ticaret hacmi ve katma değer oluşturmaktadır. Bu bağlamda; İskenderun Limanı’nın bölgemiz için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bölgemizde çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Yaptığımız yatırımlarda üretim maliyeti kadar lojistik maliyetleri de çok büyük önem arz ediyor. İskenderun Körfezi’nde yer alan liman işletmeleri de çok ciddi yatırımlar yapıyorlar” dedi.

dto-liman paneli2

İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak ise şöyle konuştu: “Kahramanmaraş, Anadolu’nun Kaplanları diye adlandırılan 3-5 şehrimizden birisi. Ürettiğimiz malı bir yerden bir yere sevk edip pazarlayarak para kazanıyoruz. Dolayısıyla üretim kadar lojistik masrafları da çok önemli maliyetlerin içine giriyor. Bizler de bu konuda sizlere yardımcı olmak üzere ‘Neden İskenderun limanları kullanılmalı?’ diye buralara kadar geldik. Lojistik olarak İskenderun Körfezi Gaziantep ve Kahramanmaraş’a daha yakın. Bu yakınlık sayesinde lojistik hizmetini daha ekonomik vereceğiz.  Alışılmış bir rutin hat var, bu da Mersin Limanı. Evet, Mersin bunca senedir sizlere çok hizmet verdi. O da ülkemizin bir limanı. Ama bizim İskenderun’daki limanlarımız, Mersin Limanı’ndan daha ekonomik fiyatlarla sizlere hizmet sunabilir. Konteynır bazında en az 150-200 dolar civarında nakliye tasarrufu sağlayacaksınız. Bizim de buraya gelişimizin en büyük sebeplerinden birisi size bu lojistiğin daha mantıklı, daha ekonomik nasıl olduğunu izah etmektir. Limanlarımızın bütün ekipmanlarının çağ ne gerektiriyorsa ona göre yenilendiğini bilmenizi istiyoruz. Bu amaçla da, sizleri de tüm verdiğimiz hizmetleri yerinde görmeniz için İskenderun’a davet ediyoruz. Gelip bir görün. Hakikaten Rotterdam’da ne varsa, Amber’de ne varsa, İskenderun’da hepsi var.”

Açılış konuşmalarının ardından, İskenderun Deniz Ticaret Odası’nı tanıtan bir sunum yapıldı. Daha sonra Assan Limanı İşletme Müdürü Faruk Irmak, Limak Pazarlama Müdürü Yaşar İnal, Denbirport Liman Müdürü Bülent Çelik, Ekmar Denizcilik Liman Müdürü Mustafa Akarca ve Toros Terminal Satış şefi Hüseyin Bayraklı limanı anlatan sunum yaptılar.

Programın sonunda Kahramanmaraş’ı ziyaretleri anısına, KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Gölcü, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak’a Kahramanmaraş işi dövme bakır tabak hediye etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here