Kalbi Delik Olan Genç Ameliyatla Sağlığına Kavuştu

0
124

gelişim-kalp ameliyatıDoğuştan bu yana kalbindeki delikle yaşayan 17 yaşındaki Ahmet Demirci, Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Adnan Celkan’ın gerçekleştirdiği başarılı operasyon sonucu, sağlığına kavuştu.

Ameliyat öncesi sıkıntılı bir dönem geçirdiğini anlatan Ahmet Demirci; “Merdivenlerden çıkarken, nefes darlığı çekiyordum ve kalbim çok hızlı çarpıyordu. Bu sebepten ailemle birlikte doktora gittik ve kalbimin doğuştan delik olduğunu öğrendik. Adana’ya her yıl bu nedenle kontrollere gidiyordum. Son kontrole gittiğim zaman, ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Bunun üzerine birkaç doktora daha gittik ve ardından Adnan Bey’in yanına geldik. O’na güvendim ve sınav sonrası ameliyat oldum. Çok mutluyum. Şuan kendimi çok iyi hissediyorum. Doktorumuza ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu tür kalp hastalıklarının çocuklarda çok sık görüldüğünü ifade eden ve hastalık hakkında bilgiler veren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Adnan Celkan; “Kalbin temiz ve kirli kanını ayıran duvarda, doğuştan oluşan bir delikle karakterize olan bu hastalığa Ventriküler Septal Defekt (VSD) denir. Doğuştan gelen kalp hastalıkları arasında en sık görülenlerden birisi olan Ventriküler Septal Defekt’in bir kısmı, doğumdan sonraki ilk iki yılda kapanır. Geri kalanlar ise ameliyatla kapatılır. Son yıllarda ameliyatsız yöntemlerle de bu işlem yapılmaktadır, fakat her hastaya uygun değildir. Hastamıza daha önceden Adana’da teşhis konulmuştu. Buraya geldiklerinde, ameliyat olması gerektiğini belirttim ve daha sonra Ahmet’i ameliyata aldık. Hastamıza başarılı bir ameliyat uyguladık. Şuan sağlığı çok iyi durumda” açıklamasında bulundu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here