İskenderun’da 98.000 TL Değerinde Hayali İhracat Girişimi Engellendi!

0
98

hayali ihracat1İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri İskenderun’da risk analizi kapsamında inceledikleri iki adet konteynerde 98.000 TL değerinde hayali ihracat girişimi ortaya çıkardı.

Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri bir firmanın Almanya’ya ihraç etmek istediği “sade lokum ve içme suyu” yükü ihracat işlemi yönünden riskli olarak değerlendirerek kontrol etti ve firmanın sahtekarlığını ortaya çıkardı.

Konu hakkında yapılan açıklamalarda şu bilgilere yer verildi; “Bunun üzerine firmanın işlemleri incelenmiş olup; ihracatçının Antalya’da ikamet etmesi, Şırnak ili Cizre ilçesinden lokum cinsi eşyayı ihraç amaçlı satın alması, ilk defa İskenderun Gümrük Müdürlüğünden ihracat yapmak istemesi ve daha önceden farklı gümrük idareleri ve farklı şahıslar tarafından lokum ve şekerleme türü eşyalar ile içme suyu cinsi eşyanın aynı beyannamede beyan edilerek içme suyuna göre çok daha değerli olan lokum cinsi eşyanın su ile yer değiştirilerek hile yapılabilmesi örneklerine istinaden, risk kriterleri çerçevesinde eşyanın beyan edilen eşyayla uygun olup olmadığı tespit edilmek istenmiştir.

Eşyaların bulunduğu konteynerlerde yapılan tespitlerde; 600 koli içme suyu beyan edilmesine rağmen konteynerlerde 7.198 koli içme suyu ve 44.493 kg “sade lokum” beyan edilmesine rağmen konteynerlerde 840 kg “sade lokum” olduğu görülmüştür.  İhracat beyannamesine göre 6598 koli “içme suyu” fazla ve 43.653 kg “sade lokum” cinsi eşyanın eksik olduğu tespit edilmiştir. İskenderun Sulh Ceza Hakimliğinin kararı gereği gümrüklemiş değeri 98.193 TL olan eşyalara el konulmuştur.

Bu olay İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince ortaya çıkarılmamış olsaydı; -İhracatçı şahıs sade lokum yerine kıymeti çok daha düşük olan su ile yer değiştirerek devletten daha fazla KDV iadesi alacağı, -İmalatçı firmanın Şeker Kurumundan ucuz fiyatlı şeker alarak serbest dolaşıma sokacağı belirlenmiştir.

Olayla ilgili ihracatçı firma yetkilisi, ihracat beyannamesinde imzası bulunan Gümrük Müşaviri ve lokum imalatçısı hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here