İskenderun Körfezi’nde Balıklar Termik Santral Nedeniyle mi Ölüyor?

0
453

balık ölümleri1Çevre Koruma Derneği, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların karşı çıktığı termik santraller zararları ortaya çıkmaya başladı. İskenderun Körfezi’nde çok sayıda ölü balık su yüzüne vurdu. 2014 yılının Haziran ayında İskenderun’da faaliyet göstermeye başlayan termik santralin denize bıraktığı klorlu suyun balık ölümlerine yol açtığı iddia edilirken, su yüzüne vuran balıklar cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

balık ölümleri2

150 kilo balığın telef olduğunu anlatan balıkçılar termik santrallerden dolayı balıkçılık mesleğini bırakmak zorunda kaldıklarını söylediler. Balıkları su yüzünde ölü gördükten sonra balıkçılık mesleğini bıraktığını kaydeden 75 yaşındaki Süleyman Aksoy; “Fabrikaların dibinde bulunan birçok zehirli balık gördüm. Her kaya balığı 5 – 6 kilo ağırlığında ölü olarak su yüzüne vuruyor. Bu balıkları kime satacağız. Bu yaşımdan sonra denize giremez oldum. Bana senin gibi bir balıkçı nasıl mesleği bırakır diyorlar. Bırakmak zorunda kaldık. Balıkçı kartım cebimde ama hepsi boş. Teknemi sattım mesleği bıraktım” dedi.

ÇKD Başkanı Sönmez: 23 Termik Santral Yapımı Planlanıyor

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Barış Sönmez, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) aldıkları bilgilere göre bölgede 23 termik santral yapımının planlandığını kaydetti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here