İsdemir ile Birlikte Koskoca 45 Yıl, Dile Kolay Ne De Çabuk Geçti

0
63

Zaman ne çabuk hızla geçip gidiyor. Ne olduğunu anlayamıyoruz ama geçen zaman içinde çok şeylerin katma değerleri yurdumuza damgasını vuruyor. İsdemir ‘Çevre Bilinciyle’ yürüttüğü kükremesini kuzu sadeliğiyle sessizce sürdürüyor. Dıştan bakıldığında durgunlaşmış gibi gözüken fabrikanın iç merkezi tıpkı bir karınca kolonisinin ‘algoritması’ gibi çalışmasını sürdürüyor.

Şu güne kadar geçen her sürecini değerlendirdiğimde; İsdemir öncesi ve sonrası diye ayrıştırma gereğini hissediyorum. Öncesinde kendi halinde bir ‘demir çelik fabrikası’’ görüntüsüyle belleklerimizde yer tutan İsdemir. Özelleştirme sonrasında çok değişik bir çalışmanın içerisinde olduğunu hayranlıkla izler olduk. Bugün her ünitesinde mavi bayraklar dalgalanıyor.

OYAK Genel Müdürü Dr. Şerif Coşkun ULUSOY, uzmanlık bilgileri ışığında değerlendirdiği konuların özünde söylediği şu cümlelerle, OYAK’a bağlı müesseselerin çalışma prensiplerine son noktayı açık şekilde deklare ediyor. Geçmiş yıllarda söylediği şu sözlerle bu kuruluşun geleceğinin anlatımını da az sözlerle yapıyordu.

‘…OYAK kendi rotasını Dünyaya çevirmiş bir kurumsal kuruluştur. Türkiye için yararlı yatırımlar yapmaya devam ediyor. “Doğru zamanda” yatırım yapmanın kilit önemine inanan OYAK, Uluslararası projelerde stratejik konuma haiz iş kollarındaki olanakları yakından izlemeye ve “doğru projeyi” bulduğunda da aktif ve kararlı bir yatırımcı olarak, tavrını ortaya koymaya kararlıdır…”

Yatırım yapma ilkesi ile devamlı çalışmalar içerisinde olan OYAK, “doğru konuları” en ince detaylarına incelemeye devam ediyor. OYAK gemisi içerisinde yer alan İSDEMİR, yeni yapılanmasında lüzum görülen tüm proje hizmetlerini başarıyla yerine getiren Mühendislik, Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleriyle görev yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Türkiye ekonomisine her geçen gün daha şiddetli şekilde ‘OYAK’ katkısın sürdürüyor. Özellikle şu son günlerde özellikli ALUMİNA sektöründe Dünya lideri olan Almatis’i devir almak üzere hisse devir sözleşmesi imzalandı.

Almatis’in ürünleri demir çelik, çimento, seramik, otomotiv, inşaat ve elektronik sektörlerinin üretim süreçlerinde kullanılıyor. OYAK 2012 yılında Akdeniz kimya ve 2013 yılında Avusturya bazlı ‘Chenson’ şirketlerini alarak, dünya liderliğini elde ettiği ‘Stabilizatör’ sektörüne böylelikle özellikli Alumina sektörünü de ekleyerek iki alanda, Dünya lideri konumuna erişti. Gemi kaptanları işini biliyor. Bu gemi kazasız ve belasız dünya limanlarında bizleri temsil etmeye hep devam edecek.

İSDEMİR Genel Müdürü Sn. Recep Özhan, İsdemir’in hızla gelişmesi uğruna söylediği şu sözler şirketin gerçek Vizyonunu ortaya koyuyordu.

‘…Biz İsdemir’e görev yapmak için gelmiş bulunuyoruz. Görevimizin ne olduğunu ve derslerimizi çok iyi biliyoruz. Çalışmalarımızdaki temel prensiplerimizin özünde önce insan ve ‘çevre bilincini’ benimseyerekten, çalışmalarımızı hep ileriye doğru bilinçli şekilde sürdürmenin gayretindeyiz…’

Bu yıl İsdemir kuruluşunun 45’nci yılına girdi. Her şey tüm açıklığıyla ortada… Hızla büyüyen yurdumuzun gerçek lokomotifi… İsdemir’in son toplantılarında verilen bilgiler ışığında söylenen şu sözler İsdemir’i gerçek şekilde anlatmaya yetiyor.

‘…Yaklaşık 2 milyar dolar tutan 37 modernizasyon ve değişim projesinin 11’i işletmeye alınmış. Çevreye 135 milyon dolarlık yatırım yapılıyor. Çevre yatırımlarını yasalar söylediği için değil, çevreyi korumak için yapıldığı, ileriki yıllarda çevre açısından çok daha iyi bir İSDEMİR göreceksiniz dendiğinde inancın gerçekleri konuşuluyordu…’

Aslında bu bir takım işi, takım ruhuyla yapılan tüm işler bağlı bulundukları merkezlerini yukarılara doğru taşır. İsdemir’de bu takım ruhu olduğu müddetçe nice kırk beş yıllar geçse de hiçbir şey eskisi gibi değil her geçen yıllar yeniliklere doğru firmayı yüceltir.

1971 yılından 1979 yılına kadar bu firmanın ilk kuruluşunda emek veren olarak; İsdemir’in geldiği bu son halini çocuksu sevecenliğimle yaşıyorum.

Evet, bizler artık yaşlanıyoruz. Çok ama çok emek verdiğim bir fabrikanın bu günleriyle çok gurur duyuyorum. Yirmi yaşında bir delikanlıyken, onun formasıyla ringleri temsil ettim. İlk meslek hayatımda gözlerimi onun kucağında açtım. Biz yaşlandıkça o ne kadar da gençleşiyor. Ne mutlu bizden sonra gelecek olan kuşaklara ki böyle bir DÜNYA tesisini daha gelişmiş şekilde önlerinde hazır görecekler.

OYAK elli dört;  İSDEMİR kırk beş yaşında… Ne diyeyim;

Kırk bir bin kere maşallah!

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here