Hatay’da Dünya Kupası Rüzgarı Esti

0
89

aba güreşi7Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından Hatay’da 13-14 Eylül tarihlerinde düzenlenen 5. Geleneksel Aba güreşi Dünya Kupası 23 ülkenin katılımıyla barış, sevgi ve kardeşlik ortamında sona erdi. Etkinlik, şehrimizin ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlayan, geleneksel ata sporumuz Aba Güreşini tüm dünyaya tanıtan ve sevdiren bir organizasyon olarak amacına ulaştı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın geleneksel ata sporumuz olan Aba Güreşiyle ilgi başlatmış olduğu çalışmalar doğrultusunda bugün gelinen nokta, Hatay halkının yüzünü güldürüyor.

Altı yıl önce Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde, beş ülkenin katılımıyla başlayan dünya kupası organizasyonu bugün 23 ülkenin katılımıyla gerçekleşti. 5. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası organizasyonuna Türk devletlerinin yanı sıra Avrupa ve Balkan ülkeleri de katılım sağladı. Organizasyona katılan ülkeler, Almanya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Kırım, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, İran, Gürcistan, Sancak, Dağıstan, Tataristan, Başkurdistan, KKTC, Afganistan, Kazakistan, Yakutistan, Rusya-Dağıstanlılar, Tacikistan ve Türkiye oldu.

aba güreşi8

23 ülkenin katılımıyla gerçekleşen şampiyonaya 500’den fazla sporcu katıldı. Yurt içi ve yurt dışından birçok güreş sever Hatay’daki organizasyona akın etti. Şampiyonanın ilk gününde milli takım kadromuzu belirlemek üzere Türkiye Şampiyonası düzenlendi. Yapılan müsabakaların ardından başarılı olan sporcular milli takım kadrosuna alındı.

İkinci gün düzenlenen organizasyona, Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu (DAGGSF) Başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, MHP İl Başkanı Adnan Aktaş, Saadet Partisi İl Başkanı Necmettin Çalışkan, Azerbaycan Devlet Tiyatrolar Direktörü İftihar Piriyar, Kırgızistan Başkonsolosu Abdültalip Juraev katıldı.

5. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliği açılışı mehteran takımının gösterisiyle başladı. Oldukça çekişmeli geçen final müsabakalarını yurt içi ve yurt dışından gelen10.000 civarında seyirci ilgiyle izledi. Türk güreşçilerin mücadelesini büyük heyecanla seyreden hemşerilerimiz, tezahüratlarıyla kupaya renk kattı.

aba güreşi9

Yapılan müsabakaların ardından  60 kiloda İranlı Mahdi Elmi, 70 kiloda Türkiye’den Mehmet Çağatay, 80 kiloda Gürcistan’dan Joba Bitradze, 90 kiloda Türkiye’den Zafer Duruyer ve 90 kilo üstü müsabakasında da İranlı Mustaba Kalantarıan dünya şampiyonu oldu. Aynı zamanda başpehlivan olan İranlı Mustaba Kalantarıan altın kemerin de sahibi oldu.

Müsabakaların oldukça çekişmeli geçtiğini belirten Başpehlivan İranlı Mustaba Kalantarıan, Hatay’a kazanacağına inanarak geldiğini ve nitekim kazandığını ifade etti. Bütün yıl bu kupaya hazırlandığını söyleyen Kalantarıan,  altın kemeri aldığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Şampiyonlara ödüllerini Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Türkiye Olimpian Derneği Başkanı İbrahim Öztek verdi.

Dünya kupası finallerini birçok kanal canlı verirken, müsabakaları çok sayıda basın mensubunun yanı sıra ulusal kanalların spor müdürleri de izledi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here