Hatay MMK Metalürji İşçileri Grev Kararı Aldı

0
48

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde kurulu Özçelik-İş’in örgütlü olduğu MMK Metalurji’de toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürüyor. Sosyal haklar konusunda birçok madde bağıtlanırken, işçilerin istediği ücret zammında anlaşmaya varılamadı. Ayrıca işçiler, alacakları geriye dönüklerin de bir seferde verilmesini isterken, bu konunun da belirsiz olduğunu aktardı. MMK Metalürji de grev kararı alındı.

Öz Çelik-İş İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör işçilerle bir araya gelerek bağıtlanan maddelere ilişkin bilgilendirme yaptı. Güngör; “Bu zamana kadar sosyal yardımlar dün itibariyle bitti. Sözleşmemizde olmayan 4 gün refakat izni aldık, yılda 15 saat ücretli mazeret izni aldık. Ramazan Bayramı ücretini yüzde 258 artırarak 1.396 liradan 5 bin liraya çıkardık, Kurban Bayramı ücretini 1.964 liradan 8 bin 500’e çıkardık.

Yüzde 350 artışla, yıllık izin yardımını 1.533 liradan 4 bin liraya yani yüzde 160’la çıkardık. Yakacak yardımını yüzde 132 artırarak 558 liradan 1.300 liraya çıkardık. Askerlik ödeneğini yüzde 140 arttırdık. Diğer sosyal hakları ortalama yüzde 150 oranında artırdık. Çocuk yardımında iyi bir rakam aldık, çocuk başına yardımı 58 liradan 200 liraya çıkardık” dedi.

İşçiler Geriye Dönük Alacaklarını Tek Seferde İstiyor

İşçilerin ücretlerine yüzde 100’ün üzerinde bir rakam istediklerini hatırlatan Güngör; “Fabrikanın sıkıntılarını da biliyoruz; ama burayı yaşatmak için önce işçinin yaşaması lazım. Bize şöyle bir teklif getirdiler, birinci 6 ay yüzde 68; ikinci 6 ay da yüzde 53 dediler.

Sizin bütün amacınız işçinin alacağı bir maaş tutarındaki geriye dönüklere mi göz dikmek? Genel başkanımız bu benim kırmızıçizgimdir bu konuyu tartışmayalım dedi ve kalktı. Genel başkan grev kararı alacağız dedi. Sonuna kadar sizinle mücadeleye devam” diye konuştu. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here