Filtre Sektörünün Sorunları İTSO’da Görüşüldü

0
299

itso-filtre sektörü2Aygen; “Amacımız, Otomotiv Filtre Sektör Kongresinin İskenderun’da Yapılmasıdır”

Türkiye’de Filtre üretiminde öncü olan İskenderun’daki filtreciler İTSO’nun ev sahipliğinde bir araya geldiler. İTSO Halil Şahin Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, İTSO Başkanı Levent Hakkı Ylımaz, Fil Filtre Genel Müdürü Can Teymur, Asaş Filtre Genel müdürü İsam Eren, Şampiyon Filtre Genel Müdürü Selma Yılmaz, AGM Filtre Genel Müdürü Macit Karadabak, filtre işletmecileri, İTSO Meclis üyesi Erol Aygen katıldı.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası 3. Meslek Grubu olan sanayiciler, meslek komiteleri otomotiv, filtre sektörünün karşılaştığı sorunları ve çözüm önerileri amaçlı filtre sektör üreticileriyle bir araya gelmekten dolayı onur duyduklarını belirten İTSO Meclis üyesi Erol Aygen; “Amacımız, ülkemizde bulunan otomotiv filtre sektör kongresinin İskenderun’da yapılmasıdır. Bu oluşum sonrasında elde edilecek başarı sonucuna göre ileriki aşamalarda iki yılda bir otomotiv filtre kongrelerinin uluslar arası gerçekleşmesini sağlamayı amaçlamaktayız. Filtrecilik Hatay genelinde meslek liselerinde ve yüksek okullarda kurulmalı, ithal girdi kabul edilen filtre kağıdında gümrük kağıdı ve KDV indirimi yapılmalı, ortaklaşa filtre laboratuarları kurulmalı, uluslar arası filtre fuar katılımında İTSO ve Kosgeb ile birlikte ortak hareket edilmeli. Beklenen standartları ve çevre ile ilişkileri gözden geçirilmeli, Uluslar arası damping yasa ihlalleri gözlenmeli. Koruyucu vergiler artırılmalıdır” dedi.

itso-filtre sektörü3

İTSO Başkanı Yılmaz; “İstihdam Sağlayan Sektörlerin Yanındayız”

Filtre işletmecileri ile bir araya gelmenin onurunu yaşadıklarını ifade eden İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise; “Bu bölgede yaklaşık 5 bine yakın insanımız filtre sektöründe ekmek yiyor, filtre işletmecilerimiz bu sayede bölge insanımıza istihdam ve katma değer sağlıyorlar. Öncelikle filtre sektörü üreticilerinin bir arada olmaları gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çok kopuk olduklarını hissediyorum. Filtre üretiminde kullanılan saçların Erdemir’den alındığını duyduk. Burada demir-çelik üreticileri fabrikaları var. Bu ürünlerin burada üretilmiyor olmasının sebebi nedir. Bu ürünler neden burada üretilmiyor. Bu da maliyetleri düşürür diye tahmin ediyorum. Filtrede kullanılan kağıtlarında Almanya’dan ithal edildiğini öğrendik. Bu ürünlerin neden burada üretilmesi için çaba sarf edilmemiş bunun anlayamıyorum. Türkiye’de 140 milyon adet filtreye ihtiyaç var ve bunun 80 milyon adedi sadece Hatay’da üretiliyormuş, Yani yüzde 60’a yakını bölgemizde üretiliyor. Bu da çok ciddi rakamlar. Yani siz bir araya gelseniz hiç bir şekilde birbirinizden zarar görmezsiniz. Bölgemizde çok daha güçlü olursunuz diye düşünüyorum. İTSO olarak kendi bölgemizde Filtrecileri toplayacak olan önemli bir fuarın organizasyonunu yapabiliriz. Bu gibi konularda İTSO’dan istifade edebilirsiniz. Oda olarak bölgemiz ekonomisine değer katan kuruluşlarımızın her zaman yanındayız” dedi.

itso-filtre sektörü4

Can Teymur; “Tekerler Döndükçe Filtre Sektörü de Döner”

Daha sonra söz alan Fil Filtre Genel Müdürü Can Teymur da,filtre sektörünün bölgedeki nemine vurgu yaptı. Bugün gelinen durumun uluslararası filtre sektörü olarak yeterli olmadığını söyleyen Teymur; “Bizler çok ciddi sıkıntıları aşarak bu noktaya geldik. Bugün 100’e yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Ülke bazında düşündüğümüzde İskenderun’dan dünyanın 80-90 ülkesine filtre ihraç ettiğini gururla söylemem mümkün. Müşterek menfaatler düşünüldüğünde fayda sağlayacağımız bazı hususlar olabilir. Tekerler döndükçe filtre sektörü de döner” dedi

Asaş Filtre Genel Müdürü İsam Eren ise, yapılan toplantıyı önemsediklerini belirterek; “Hepimiz kendi sahamızda bölgemiz insanına istihdam ve ülke ekonomisine katma değer sağlıyoruz. Filtre konusunda teknik elemanların bulunması çok zor. Biz konuda çıraklık eğitim merkezi ile görüşüyoruz. Şu an önümüzdeki hafta içerisinde Almanya’da fuar düzenleniyor. Bu tür fuarlar Almanya ekonomisi için çok önemli. Bizlerde Filtre üretim merkezi olan İskenderun’da da böyle bir fuar düzenlenirse, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisi ve filtre sektörünün tanıtımı için çok önemli olacağı kanısındayım. Bu toplantıyı düzenleyen ve bizleri bir araya getiren İTSO yönetimine de teşekkür ediyorum” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here